MONAY'LA SORU CEVAP
Soran: H**** S****

Borç çıkmazındayım

Yaklaşık 120.000 TL civarında kredi, kredi kartı, kmh vs borçlarım var. Böyle bir hatanın içine nasıl düştüm inanın bilmiyorum. Eşimin ve ailemin de haberi yok. Her gün kendimi suçluyorum, vicdan azabı çekiyorum, dokuz yaşına kızım var gözlerinin içine baktığımda burnumun kemiği sızlıyor. 5.000 TL. Maaş alıyorum ama onunla da ancak evi geçindirebiliyorum. Kendi şahsi fikrim mucize den başka bir çarem yok! İşin içinden nasıl çıkacağım hiç bilmiyorum. Her gün kalbimin üst kısmında ağrılar oluyor, sol omuzumun arkasında aynı keza. Eşime de bu borç durumunu söyleyemem çünkü pek anlayışlı biri değil, süreç boşanmamıza kadar gidebilir. Ne yapabilirim bilmiyorum! Sizler ne önerirsiniz?
Cevaplayan: Özlem Denizmen

Yanıt - Borç çıkmazındayım

Öncelikle her borç ödenir, kimse sizin canınızı istemiyor, alacaklılar parasını geri istiyor.

Zor bir dönemden geçiyoruz ekonomik anlamda. O sebeple yapmamız gereken sırasıyla yedi şey var:

1. Borçlarınız kime veya kimlere ise önce listeleyin. Kendileriyle görüşme ayarlayın eğer bir aile üyesi ise yanınıza bir aile büyüğünü alabilirsiniz. Arkadaşınız ise ortak üçüncü bir arkadaşınızı alabilirsiniz. Eğer borcunuz bankalara ise tek tek bankaları arayıp randevu alıp gidip konuşmanızda fayda var.

Kaçmak yerine yüzleşip hızlıca ödemeye kararlı olduğunuzu onlara net olarak söylemelisiniz.

Bir plan yapmalısınız ve gerekirse on senelik de olsa bu plana sadık kalacağınızı söylemelisiniz.

2. Ek gelir planı yapın. Eşiniz çalışmıyorsa çalışabilir. Siz hafta sonları veya akşamları çalışabilirsiniz. Elinize gelen paranın artması şart.

3. Satabilecek bir şeyiniz varsa satıp borcu kapatabilirsiniz. En azından bir kısmını ve mümkünse en yüksek olanı.

4. Satacak hiçbir şeyiniz yoksa aileden destek isteyebilecek durumu olan kimse varsa bunu isteyebilirsiniz.

5. Hem beden hem de akıl sağlığınız borç ödemede en önemli konu. O sebeple kendinizi kötü hissetme sarmalına sakın ha girmeyin. Bunu her yaptığınızda çocuğunuza kötülük yapmış olduğunuzu düşünün. Çünkü kimseye yaramayan bir şey.

6. Eşini karşına al ve onunla dürüstçe konuşun. Kimse kimseyi suçlamasın. Suçlamak boşa giden enerji. Soruna değil çözüme odaklanın.

Ve

7. Bu borçlar nasıl oluştu ay ve ay ekstrelere bakarak anlamaya çalışın. Bir bütçe çıkarıp zaruri ihtiyaçlarınız dışında herhangi bir tasarruf edilebilecek alan var mı onu belirleyin.

Bütün bunların en önemlisi ben sizin bu borcu kapatacağınızdan eminim, dediğim gibi isterse on sene alsın siz yeter ki kararlı olun.

Ve unutmayın bu geçici bir dönem.

İnsan zor dönemlerden geçtiği zaman şöyle bir duyguya kapılır... Bu hiç bitmeyecek... Ama bilmez ki hayattaki her şey gibi bu da geçici bir dönemdir... Önemli olan bu dönemi geçirmek için çevrenizden özellikle eşinizden alacağınız duygusal destektir.

Akıl danışma konusunda ise biz burada yanınızdayız. Bu arada benim Moneye uygulamamı da kullanın eşiniz de kullansın ücretsiz.

Şimdi gidip sevgili kızını akşam uykusuna yatırıp ona ninni söyleyin ve deyin ki ''Seni çok seviyorum her zaman güçlü bir baba olarak yanında olacağım.''

Siz kendine inanırsanız tüm dünya size inanır.

Özlem Denizmen

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Parçalı şekilde 150 bin borç
Cevaplayan: Özlem Denizmen
Çok borcum var ne yapmalıyım
Cevaplayan: Özlem Denizmen
Nakit avans ile altın alınır mı?
Cevaplayan: Özlem Denizmen
Borcu vade yapmak hata mı?
Cevaplayan: Özlem Denizmen
200 bin TL borcum var ne yapmalıyım?
Cevaplayan: Özlem Denizmen
Bankaya borcumu nasıl kapatabilirim?
Cevaplayan: Özlem Denizmen
Borcumu ödeyemiyorum, icra gelir mi?
Cevaplayan: Özlem Denizmen