Soru - Cevap

Soran: Ö**** K****

Bitik durumdayım

Borcu borçla kapatmaktan, bankalara kredi ve kredi kartı borçlarım dağ gibi oldu. Maaşımla gecikmeye takılmadan zamanında ödemelerimi yapmaya çalışıyordum ki, geçen hafta sebepsiz yere işten çıkarıldım. Nasıl ödeyeceğim, iş acil nasıl bulacağım (ailemle küçük bir ilçede yaşıyorum) diye panikle internette bakınırken, umut vaat etmiyoruz, kazandırıyoruz başlıklı bir şahıs buldum. Forex yatırımcısı olduğunu söyleyip, küçük meblağlarla çok büyük kazançlar olduğunu iddia ediyordu. Ben de çok inanmasam da yazdım ve beni ikna etti, aşırı inandırıcıydı ve ben çok küçük bir miktar gönderdikten sonra, bana işlemleri, sahte dekontları gönderiyor. Her seferinde vergisi, kesinti parası derken ben o birkaç saat içerisinde yeniden krediler çekip, ek hesaplarımı bosaltarak gönderdim. Ne yapacağımı bilmiyorum.
Cevaplayan: Bilge Çalıcı

Merhaba,

Olan olmuş önüne bak ve sen sen ol güvendiğin lisanslı kurumlar, bankalar dışında işlem yapma.

Hızlı ve kolay yoldan para kazandırma söylemlerine itibar etme. Para çalışılarak kazanılıyor ve bildiğin anladığın, uzmanlarından görüş alarak öğrendiğin yatırım araçların da birikimlerini değerlendirerek.

Savcılığa da suç duyurusunda bulun ki senden başkaları da aynı sorunu yaşamadan önlem alınsın.

-Bankalarınla  acil olarak görüş, önerilerini dinle, yapılandırma seçenekleri neler öğren. Borcunun arkasında olduğunu hissettir. En önemlisi bankalardan gelen telefonları açmamazlık etme. 

- Nereye ne kadar borcun var, elden borcun var mı? Küçük borçlar-büyük borçlar neler? Evde işsizken para kazanabileceğin yeteneklerin var mı? Ailenden destek alabilir misin? Bu gibi sorulara cevap arayabilirsin. Yazarak ilerle. Önem sırasına koyarak belirli bir plan dahilinde gitmeye çalış.

-Eğer seni anlayacak bir uzmanla görüşmek istersen Özlem Denizmen'in kurucusu olduğu Moneye uygulamasını telefonuna indirip Moneye Para Uzmanlarından randevu alarak finansal sorularına cevap alabilirsin.

Bu dönemin geçici olduğunu unutma! Çözüme odaklanarak harekete geç.

Sağlık, sevgi ve para ile kal.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Get In On
Google Play
Download on the
App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Borçlarım için bir yol gösterin
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
İcralığım ne yapacağım?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Tekrar yapılandırma olur mu?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Faiziyle 250 bin TL borcum var
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Bu borçları nasıl bitireceğiz?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Bitik durumdayım
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Kefil borçtan nasıl kurtulur?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Limit tükendi ne yapabilirim?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı
Kripto borcumdan nasıl kurtulurum?
Cevaplayan: Bilge Çalıcı