Soru - Cevap

Soran: İbrahim İbrahim

BİRİKİMLER

Merhabalar 31 yaşındayım Konut kredisi kullanarak bir ev aldım. Aylık 3.464,51 tl kredi ödemem var kredimin bitmesine 8 ay kaldı. aylım maaşım 5800 TL ve almış olduğum evin kira geliri 1.375 TL olmak üzere toplam 7.175 TL gelirim var. Aylık giderlerim ise konut kredisi dahil 4.864 TL Benim size sorum 500.000 TL değerinde bir ev daha almak istiyorum. Şu an birikimim 80.000 TL ve o para da vadeli mevduat da değerleniyor. 1 tane de arabam var. Arabamı satmak istemiyorum. Hedefim olan 2.evimi almak için nasıl bir yol izlemeliyim. Ayrıca aylık ne kadar birikim yapmalıyım.
Cevaplayan: Özge Özsoy

İbrahim Bey merhaba,

Finansal hayatınız son derece düzenli görünüyor, tebrik ederim. 
Öncelikle bankadaki paranız mevduatta değerlenmeye devam etsin, oradan gelen faizi de üzerine ekleyin ve ona dokunmayın. 
8 ay sonra mevcut konut krediniz bittiğinde gelirinizi halen 7.175 TL olarak düşünecek olursak ve başka borcunuz olmadığını varsayarsak, finansal huzurunuzu elden bırakmadan yeni bir ev için ayırabileceğiniz toplam bütçe, gelirinizin yüzde 40'ı, yani 2.850 TL olacak. 
%0.99 faiz oranı ve 120 ay vade ile 200.000 TL kredi kullanmanız durumunda da aylık ödemeniz 2.855 TL olacak. Bu sizin şu anki finansal durumunuz dahilinde uygun olan.
%0.99 faiz oranı ve 120 ay vade ile 300.000 TL kredi kullanmanız durumunda ise aylık ödemeniz 4.285 TL olacak. Bu rakam gelirinizin yarısından da fazla olduğu için 120 aylık süreçte sizi zorlayacaktır. 
Arabanızı da satmak istemediğinize göre size önerim, birikime devam etmeniz ve 200.000 TL kredi kullanacak şekilde, belki biraz daha düşük bütçeli bir ev seçmeniz. Bu evin ödemelerini tamamladıktan sonra satıp daha yüksek bütçeli bir ev alabilirsiniz. 
Birikim için ise, geliriniz elinize geçer geçmez yüzde 10'unu birikim hesabına atın. Bunun dışında hedefiniz doğrultusunda tasarruf yapın. Ve her harcamanız esnasında bu harcama sizin için bir istek mi ihtiyaç mı diye düşünün. İstek ise, o anki istek harcamanız mı, ev hedefiniz mi sizin için daha önemli onu düşünün. Bu şekilde harcamalarınızdan yapacağınız birikimleri de birikim hesabınıza atın.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
deşifre hizmeti
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kredi kullanmak
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kefillik kredi notu
Cevaplayan: Özge Özsoy
Takibe düşen borç
Cevaplayan: Özge Özsoy
Borçlarımı Nasıl Kapatabilirim?
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kredi ve kredi kartı
Cevaplayan: Özge Özsoy
BORÇTAN KURTULMA
Cevaplayan: Özge Özsoy
Nakit para degerlendirme
Cevaplayan: Özge Özsoy
Avans Hesap iptali
Cevaplayan: Özge Özsoy