Yeni moda yatırım: Kesirli gayrimenkul

Bir yeni yatırım modeli, kesirli gayrimenkul ya da global deyişle “ fractional real estate investing”. Kesirli gayrimenkul yatırımı, bireysel bir mülkte veya emlak fonunda hisse satın alma işlemi. Başka bir deyişle, tüm mülkiyetini kendin almak yerine, küçük bir dilimine yatırım yapmak…

Gençlik yıllarında, çalışma hayatın başladığında ve dahi sonraki yıllarında da, sık sık duyduğun, yakın çevrenden sana önerilen bir hedef yatırım belleğine yerleştirilmiştir, nedir mi o, bir ev sahibi olman ve gayrimenkule yatırım yapman.

Tarihsel olarak da, emlak zenginliğin bir simgesi olagelmiştir.  Yüzyıllar boyunca “ toprak mülkiyeti “ soylular ve son derece zenginlerle sınırlıydı. Modern çağda ev sahipliği daha yaygın hale gelse de, artan konut fiyatlarının ilk kez ev satın alanlar için zorluklara neden olduğu bir vakıadır. Elbette bilinen yolları vardır ev sahibi olmanın, bir kooperatife girmek, uzun vadeli banka kredisi temin etmek, kira öder gibi uzun yıllara dayalı sistemlerle evinde yaşamaya başlamak.

Globalleşen dünyamızda öylesine çok çeşitlilik sunulmakta ki yatırım yapman için, hisse senedi, altın, döviz, vadeli mevduat, bono, tahvil, fon, parçalı sanat ve yepyeni, tam da anlamını kavrayamadığımız, NFT, kripto, metaverse gibi, bireysel yatırımcıları tasarrufumu nasıl yönlendirsem dedirten cinsten.

Yeni moda yatırım; kesirli sanat  (Yeni moda yatırım: Kesirli Sanat - Paradurumu.com )  yazımdan sonra şimdi de kesirli gayrimenkul yatırımı konusunda farkındalık yaratmak istedim.

Yeterli birikimin oluşmamış, bütçen elvermiyor ama bir gayrimenkul sahibi, kesirli ya da parçalı, nasıl adlandırırsan öyle olsun, olma duygunu tatmin edecek, değerlendikçe yatırımının da aynı oranda değerleneceği bir yeni yatırım modeli, kesirli gayrimenkul, ya da global deyişle “ fractional real estate investing”.

Kesirli gayrimenkul yatırımı, bireysel bir mülkte veya emlak fonunda hisse satın alma işlemidir. Başka bir deyişle, tüm mülkiyetini kendin almak yerine, profesyonelce yönetilen platformlarda,  bir gayrimenkul holdinginin küçük bir dilimine yatırım yapıyorsun. Her yatırım için olduğu gibi paranı yatırırken, bu gayrimenkul yatırım tarzının da göz önünde bulundurmanız gereken bazı belirgin artıları ve eksileri olabileceği dikkate alarak iyi bir araştırma yapman gerekir.

Seçeceğin yatırım platformu da önemli ve iyi etüt edilmesi gerek, güvenilirliği ve gerçekten neleri kabul ettiğini bilebilmek her zamankinden daha da zor olmakta. Bakın bakalım, yatırım yapmak ne kadar kolay, ne kadar kazanabilirsin ve istediğin kazançları elde ettikten sonra paranı nasıl artısıyla geri alabiliyorsun.

Forbes.com’da yayınlanan kesirli gayrimenkul yatırım tavsiyeleri hakkındaki bir yazıda şöyle denilmektedir;

“İlk olarak, yatırım yapılabilir gayrimenkulün profili, kalitesi ve özellikle konumu çok önemli. Banliyö veya kırsal müstakil evlere kıyasla şehir merkezlerindeki birinci sınıf mülklere yatırım yapmayı tercih edilmesi. Bu konuda geniş bir kesirli yatırım yelpazesi bulunmaktadır. Bir uçta, yalnızca belirtilmiş mülklerin listesini sunan, diğer uçta, kaliteli varlıkları yöneten ve yatırımcılarla birlikte mülklere ortak yatırım yapan deneyimli ekiplerin bulunduğu tam hizmet yatırım platformları bulabilirsiniz. Farklı yatırım platformları değerlendirilirken varlık profili, çıkar uyumu ve gayrimenkul deneyimi  akılda tutulması gereken temel kriterlerdir. Blockchain gibi teknolojinin hızlanan kullanımının, bu yatırım alternatiflerinin benimsenmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bir telefonla nasıl borsaya yatırım yapılıyorsa aynı şekilde bir binanın hissesi de alınabilir.”

Sonuç: Bireysel olarak öncelikle iyi bir finansal okuryazar olman, paranı doğru yönetme bilinci ve bilgisine ulaşman, yatırım yapacağın seçenek konusunda, başkalarından aldığın tüyolarla değil, bizatihi kendin çok iyi araştırmalar yaparak, konusunda ciddi deneyimli kaynaklara da danışarak tercihlerini yönlendirmeni önermek isterim.

 

24  Aralık 2022

Suadiye

5 Best Fractional Real Estate Investing Platforms | Investor Junkie

The Definitive Arrived Homes Review | Investment Analysis (lofty.ai)

Home - HappyNest (myhappynest.com)

Kesirli yatırım platformu Hedgehog kitle fonu 1,6 milyon sterlin - Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri | Teknomers

  Advice On Fractional Ownership For Real Estate Investors (forbes.com)

Yeni moda yatırım: Kesirli SanatBugünkü yazımda milyon dolarlık sanat eserlerine yatırım yapma imkanını sunan yeni ve gelişmekte olan bir akımdan söz etmek istiyorum: Fractional investing art.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store