Sigorta Yaptırırken İncelemeniz Gereken Detaylar

Sigorta yaptırırken tüm beyanları ve yazılanları önemle okumak ve dikkat göstermek gerekiyor. Sizin için sigorta yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktaları sıraladık.

İster sağlık sigortası ister trafik sigortası ister konut sigortası, hangi sigortayı yaptıracak olursanız olun, detaylara dikkat etmeniz, ileride problem yaşamamanız için önem teşkil ediyor.

Eksiksiz ve Doğru Bilgi

Sigorta sözleşmesi, sizin beyanınız esas alınarak düzenleniyor. Sigorta şirketine doğru ve eksiksiz bilgi vermek gerekiyor. Verilen bilginin yanlış ya da eksik olması halinde sigorta şirketi sözleşmeyi iptal etme ya da daha ağır şartlara çevirme hakkına sahip. Bu nedenle bilgilerinizi kontrol etmeniz önemli.

Poliçe

Sigorta şirketiyle sizin aranızda düzenlenen bir sözleşme olan sigorta poliçesi, iki tarafı da bağlayan hükümler taşıyor. Haklarınızı ve yükümlülüklerinizi bilmeniz için poliçeyi iyi incelemelisiniz.

Genel Şartlar

Genel şartlar size poliçe ekinde verilir. Üzerinize düşen görevler, teminat dışında kalan durumlar ve temin edilenler gibi konuları barındıran mevzuatlardır. Satın aldığınız ürünün tam olarak ne olduğunu bilmeniz için iyi okumanız gerekir.

Teminat Kapsamı

Sigorta poliçesi tarafından sağlanan teminatların neleri kapsadığına bakın, akılınıza takılan soru varsa mutlaka sorun.

Özel Şartlar

Her riske ve poliçeye özel olarak bazı şartlar eklenebilir. Poliçenizde özel şartlar olup olmadığını, varsa bu şartların neler olduğunu bilmelisiniz.

Prim Tutarı

Sigorta teminatı, aksi belirtilmedikçe sigorta ücretinin tamamının veya taksitle ödenmesi kararlaştırılmış ise, ilk taksitin ödenmesiyle başlar. Sigortanızın başlaması için ödeyeceğiniz miktara ve zamanına dikkat edin.

Muafiyet / Müşterek Sigorta Uygulaması

Muafiyet: Hasarın, poliçede önceden belirtilmiş, sigorta bedeli üzerinden bulunacak bir oranda veya tutarda sigorta şirketi tarafından tazmin edilmeyeceği uygulama

Müşterek sigorta: Sigorta bedelinin poliçede belirtilen belli bir yüzdesinin sigortalı üzerinde kalması ve meydana gelecek hasarlarda sigortalının bu oranla hasara iştirak etmesi kaydıyla sigortalıyla müşterek olarak yapılması

Muafiyet ya da müşterek sigorta gibi uygulamalarda indirim yapılabilir. Yani, poliçenizde bu uygulamalar var mı, bunların avantajları ve dezavantajları neler, prim tutarınız ve hasar anında alacağınız miktar gibi detaylara bakmalısınız.

Yorumlar
Kalan Karakter 800