SGK E- Bildirge Nedir, Nasıl Çalışır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan "E-Bildirge nedir?", "Nasıl oluşturulur?", "Zorunlu mudur?" ya da "E-Bildirge’nin faydaları nelerdir?" Tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

E-bildirge nedir?

İşverenlerin, işyerlerinde çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet üzerinden vermeleri ve bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmeleri için hazırlanan elektronik bir portaldır, e-bildirge. Bu portal SGK tarafından oluşturulmuştur.

Her İşveren İçin E-Bildirge Zorunlu mu?

İş yerinde üç ve üzerinde sigortalı işçi çalıştıran tüm özel ve resmi iş yerleri, işçilerine ait bilgileri E-Bildirge yoluyla iletmek zorundadır.

Bu zorunluluğu yasal süre içerisinde yerine getirmeyen işverenler 506 sayılı Kanunun 140. maddesinin (c) fıkrası uyarınca para cezasına çarptırılacaktır.

Eğer çalışan sayınız üçün altındaysa E-Bildirge kullanmak sizin insiyatifinizdedir.

E- Bildirge ile Hangi İşlemler Yapılır?

E- Bildirge ile aşağıdaki işlemlerin tümünü yapabilirsiniz:

  • Aylık prim ve hizmet belgesi işlemleri
  • Sigortalı hesap fişleri işlemleri
  • Sigortalı tekrar işe giriş bildirgesini
  • "e-Borcu Yoktur", belgesi hazırlama
  • 5458 yeniden yapılandırma ön hazırlık işlemleri
  • Kullanıcı işlemleri
  • İşveren borç görüntüleme ya da ödeme işlemleri
  • T.C. kimlik numarasından sigortalı sorgulama

E Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle E-Bildirge Formu edinmelisiniz. Bu formu işverenin kendisi, vekili ya da imza yetkisi olan biri doldurmalı. Daha sonra ise iş yerinizin işlem gördüğü sigorta il müdürlüğüne başvurarak kullanıcı kodu ve şifre almalısınız.

İnternetten E-Bildirge Şifresi Alınır mı?

E-devlet şifreniz varsa cevabımız evet. Eğer e-devlet şifreniz yoksa önce onu almalısınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işyeri tescili işlemini tamamlamış işverenler ve yetkilendirdiği kişiler e-devlet şifreleri ile e-bildirge şifresi alabilirler.

E-Bildirge Girişi Nasıl Yapılır?

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuzun sonucunda size verilen kullanıcı kimlik ve şifresini kullanarak SGK resmi web sitesinden E-SGK bağlantını tıklayarak yapabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800