Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Koşulları

Türkiye'de çalışanların emekli olması için belli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Erken emeklilik içinse bazı istisnalar bulunuyor. Bunlardan biri de doğum borçlanması yapmak. Peki doğum borçlanması nasıl yapılır, doğum borçlanmasında staj yaptığınız dönemden faydalanabiliyor musun?

Sigortalı kadın çalışanlar doğum borçlanmasından faydalanabiliyor. Bu borçlanmada dikkat çeken detaylardan biri de staj yapan anneler. Kanuna göre staj yaptığınız süre emeklilik gününden sayılmıyor fakat anneler staj ya da çıraklık sonrası dünyaya gelen çocukları için borçlanma yapabiliyor.

Staj Yapan Anneler Dikkat!

Anneler staj ya da çıraklık sonrası dünyaya gelen çocukları için doğum borçlanması yapabiliyor. Staj ya da çıraklıktan sonra sigortanız başladıysa doğum borçlanması yaptığınız zaman geriye çekilebiliyor. Böylece yaş ve prim şartı düşmüş oluyor. Örneğin 1991 yılında staj yapmaya başladınız normal sigortalı olma tarihiniz ise 2000 olsun. 1998 yılında da bir çocuk dünyaya getirdiniz. Bu çocuğunuz için 2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz. Öneli olan staj başlama tarihiyle sigortanızın başlama tarihi arasında bir bebeğe sahip olmanız.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması yapmanız için öncelikle sigortalı olmanız gerekiyor. Fakat sigortalar farklılık gösterdiği için doğum borçlanması yapacağınız yerde farklı oluyor. Bağkur'lu ve SSK kapsamındaysanız, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer kamu çalışanıysanız, SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı'na dilekçe göndermeniz gerekiyor.

Başvuruda Hangi Evraklar Gerekli?

Doğum borçlanması başvurusunda bulunurken, doğum borçlanma başvuru formunuz ve nüfus cüzdanınız gerekiyor.

Doğum Borçlanma Ücreti Ne Kadar?

Doğum borçlanması için ödenecek tutar o yılki brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Ocak 2018'den itibaren geçerli olmak üzere 01.01.2018-31.12.2018 tarihleri arası doğum günlük borçlanma miktarı en az günlük 21,65 TL aylık 649,44 TL'dir.

Çocuk Sayısına Göre Değişiyor

Doğum borçlanması çocuk sayısına göre farklılık gösteriyor. Eğer üç çocuğunuz varsa en fazla 2 bin 160 gün (6 yıl) doğum borçlanması yapabilirsiniz. Tek çocuk 720 gün yani 2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800