Deprem sigortası lüks değil zorunlu!

Özlem Denizmen, Zorunlu Deprem Sigortası nedir, kimler yaptırmalı, neleri kapsıyor? Sizler için yazdı...

Ülke olarak en son İzmir’de yaşanan depremde büyük acı yaşadık. An an ekranlardan güzel haberler almayı ümit ettik, mucizelere şahit olduk… 

Nüfusumuzun büyük bölümü deprem kuşağında. Doğal afette yuvamızda meydana gelebilecek hasara karşı alabileceğimiz fiziksel ve ekonomik önlemler neler mi? Gelin başlayalım.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI 

ADI ÜSTÜNDE ZORUNLU! Ancak Türkiye’de her iki konuttan birinin Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yok. İstanbul’daki konutların yüzde 66’sının, Ankara’dakilerin yüzde 61’inin, İzmir’dekilerin ise yüzde 57’sinin Zorunlu Deprem Sigortası var.

NEDİR?: 1999 Marmara depremi sonrası devletimiz kayıp ve zararları en aza indirmek için bir takım tedbirler aldı. Evlerimizi korumak için aldığı tedbir kapsamındaki sigorta ise Zorunlu Deprem Sigortası.

KAPSAMI: Zorunlu Deprem Sigortası, devlet tarafından sunulan bir güvence. Bu sigorta, konutları depreme ve neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alır. Eşyalarınızı kapsamıyor.

KİMLER YAPTIRMALI?: Ev sahibi olan herkes DASK yaptırmalı! Deprem zaten büyük bir şok ve acı. En azından parasal kayıp yaşamayın.

NASIL?: En yakın sigorta acentesine, banka şubenize giderek sigortanızı yaptırabilirsiniz. Zorunlu Deprem Sigortası'nı mutlaka yaptırın, ‘Benim başıma gelmez’ demeyin.

YOKSA...

Biz 'Allah korusun' diyelim ama ülkemizin büyük bölümünün deprem hattında olduğunu unutmayalım. Böyle acı olaylardan ders alalım. Bu acıların üstüne bir de evsiz kalmanın acısını eklemeyelim. Zorunlu Deprem Sigortası yoksa satış, kiralama, sigorta, konut kredisi işlemleri, elektrik ve su aboneliği yapılamıyor.

100 metrekare için en fazla 324 lira
DASK’ın 1 Ocak 2020’den itibaren bütün yapı tiplerinde verdiği azami teminat tutarı 320 bin lira. Teminat tutarı meskenlerin büyüklüğüne, yapı tarzına, bulunduğu bölgenin deprem risk derecesine göre belirleniyor. (Evinizin kaçıncı bölgede olduğunu öğrenmek için: www.dask.gov.tr) Bu sigortanın tutarı 100 metrekarelik bir ev için yıllık azami 320 liradır.

Kendiniz Hesaplayın
www.dask.gov.tr adresinden evinizin DASK sigorta primi ve sigorta bedelini hesaplayabilirsiniz.

Örnek 1: İstanbul, Şişli, Meşrutiyet Mahallesi’nde, 2000-2006 arasında yapılmış, betonarme, 4-7 katlı, 100 metrekare bir evin sigorta primi 204,94 TL.

Örnek 2: İzmir, Bayraklı, Emek Mahallesi’nde, 1976-1999 arasında yapılmış, betonarme, 1-3 katlı, 100 metrekare bir evin sigorta primi ise 318,94 TL.

'Bana yetmez' Diyorsanız
“DASK’tan alacağım bu para zararımı karşılamaya yetmez ki…” diyorsanız, isteğe bağlı olarak konut sigortası da yaptırabilirsiniz.

Deprem Çantası Hazırladınız Mı?

Evde sabitlenmesi gereken mobilyaları sabitlemeli, deprem çantamızı hazır hale getirmeliyiz... Peki deprem çantasında neler olmalı?

İç çamaşırı 40 TL, çorap 30 TL, yağmurluk 120 TL ve mevsime/iklime uygun giysiler…

Çantada bulunması gereken gıdalar; 3 adet konserve gıda 45 TL, kuru meyve 30 TL, su 9 TL ve meyve suyu10 TL olarak tespit edildi.

Hijyen malzemesi; sabun 25 TL, diş fırçası ve macunu 35 TL, ıslak mendil 30 TL, tuvalet kağıdı 60 TL, ilk yardım çantası 90 TL, uyku tulumu 280 TL veya battaniye 230 TL, çakı 70 TL, düdük 20 TL, küçük makas 40 TL, kağıt 15 TL, kalem 10 TL, pilli radyo 150 TL, el feneri 45 TL ve yedek piller 50 TL.

Deprem çantasında bulunması gereken malzemelerin toplamı bir kişi için ortalama 1,434 TL civarında.

Borçlarından kurtulmaya hazır mısın?Borçlarınızla yüzleşerek bu adımları takip ederseniz, onlardan daha hızlı ve daha kolay kurtulabilirsiniz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store