Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromu son zamanlarda çok duyduğumuz bir terim olmaya başladı. Peki nedir bu tükenmişlik sendromu, tükenmişlik sendromu belirtileri neler? Tükenmişlik sendromunun tedavisi var mı?
Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromunu basitçe özetlemek gerekirse başarısız olma hissi. Bir hayal kurduğunuz zaman o hayale istediğiniz şekilde erişemiyorsanız, iç kaynaklarınızda bir tükenme durumu meydana geliyor. 4 evresi olan tükenmişlik sendromu artık her yerde karşımıza çıkıyor. Çağın hastalıklarından biri olan tükenmişlik sendromu, genellikle stresten kaynaklanıyor. Stresli bir işte çalışıyorsanız ya da sürekli kendinizi strese sokacak düşüncelere kapılıyorsanız kendinizi tüketmeye başlamışsınız demektir. İlk olarak 1974 yılında ortaya atılan tükenmişlik sendromu, ideallerin başarılamamasından kaynaklanıyor. Fiziksel, ruhsal ve zihinsel belirtileri olan tükenmişlik sendromu kişinin hayata karşı aşırı duyarsız olmasına neden oluyor.

Fiziksel belirtileri sıralamak gerekirse;

- Terleme

- Kalp atışlarındaki düzensizlik

-Uyku problemi

- Solunum güçlüğü çekmek

-Aşırı yorgunluk

- Kendini enerjisiz hissetme.

Ruhsal belirtileri;

- Sürekli hayal kırıklığı duygusu yaşama

- Her alanda şüphe içinde olmak

- Ümitsizlik ve umutsuzluk

- Kendini değersiz ve yetersiz görme

- Daima kaygı halinde olmak.

- Sürekli değişen ruh hali

Zihinsel belirtileri ise; 

- Dikkat dağınıklığı

- Yaptığın işten sıkılma

- Karar erteleme.

Bu belirtiler varsa tükenmişlik sendromuna yakalandığınız anlamına gelmez. Bunun için öncelikle doktorunuza danışmanız gerekiyor. Fakat herkes tarafından bilinen bir yöntem var. O da dünyada da kabul gören Maslach Tükenmişlik Envanteri. Hastalığın tanısını koymada fayda sağlayan bu ölçekte belli sorular sorulur ve bir test içerir. Bu teste göre de hastalığa yakalanıp yakalanmadığınız anlaşılır.

Tükenmişlik Sendromu Depresyona Benzer Mi?

Evet tükenmişlik sendromunun belirtileri depresyona benzer. Fakat depresyonla arasında fark vardır. Depresyonda olan kişiler sürekli intihar eğiliminde olur. Fakat tükenmişlik sendromuna yakalanan kişiler genellikle hayattan 'bıktıkları' için bir şey yapma gereği hissetmezler. Bu hastalığın bilinen bir tedavisi bulunmamakta. Stres kaynaklı olduğu için bununla ilgili dersler almaya başlayabilirsiniz. Ya da sizi hayatta buna iten nedeni bulmak için harekete geçebilirsiniz. Tükenmişlik sendromunu yenmeniz için kesinlikle doktora danışmanız gerekiyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol