Stres ile başa çıkabilmenin yolları

Stres ağrılara, mide rahatsızlıklarına, huzursuzluğa, sinirliliğe, unutkanlığa, konsantrasyon bozukluğuna, aşırı yemeye neden olur. Stres ile nasıl baş edebiliriz? diye soranlara işte 7 öneri.

Günümüzde yaşamın toplumsal ve bireysel tüm zorlukları ne yazık ki stres yaratıyor. Stres hormonunun artışıyla kişi bedensel zihinsel ve ruhsal birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor. Düşüncelerimiz duygularımızı, duygularımız bedenimizi ve davranışlarımızı etkiliyor.

Sosyolog ve Holistik Yaşam Danışmanı Banu Çeçen stres ile başa çıkmak için önerilerini paylaştı. Stresin sizi çok fazla etkilememesi ve stresi yönetebilmek için bu yöntemler size yardımcı olacak;

Stres yönetimi için 7 adım

1) Stresi yönetmek için önce stresli olduğunuzu ve bu stresin size olan etkisini kabul edin. Tam olarak nasıl hissediyorsunuz? Stresin hangi belirtilerini yaşıyorsunuz? Fark edin.

2) Stresinizin kaynağını bulun. Sizi strese sokan tam olarak nedir? Tüm detayları ile yazın.

3) Stres kaynaklarınızdan değiştirebileceklerinizi ve iyileştirebileceklerinizi iki ayrı sütuna yazın.

4) Değiştirebileceklerinizi nasıl değiştirebileceğinizi, iyileştirebileceklerinizi nasıl iyileştirebileceğinizi netleştirin. Stresimin kaynağını nasıl ortadan kaldırabilirim? Bu kaynağı nasıl kontrol altına alabilirim? Stresimin kaynağının etkisini nasıl azaltabilirim? Bu soruları cevaplamak bu adımda yardımcı olacaktır.

5) Eyleme geçin. Stresinizi yönetmek için bir plan yapın, yapılacaklar listenizi hazırladıktan sonra hemen harekete geçin.

6) Bazen stresinizin kaynağını ne değiştirebilirsiniz ne de iyileştirebilir. Bu durumda bakış açınızı değiştirmeniz stresinizi yönetmenizi sağlayacaktır. Durumu kabul edin ve yeniden çerçeveleyin. Bu kaynağı nasıl görüyor olsanız stresiniz sizi daha az etkilerdi? Düşünün.

7) Mutlaka kendinizi güçlendirin. Güçlü olduğunuzda stres kaynağı sizi daha az etkileyecektir. Güçlenmek için kişisel gelişime zaman ayırın. Zamanınızı yönetin, meditasyon, spor ve nefes egzersizleri yapın. Düzenli uyuyun ve sağlıklı beslenin. Düşünce biçiminizi değiştirin ve olumlu düşünceyi benimseyin. Probleme değil, çözüme odaklanın.

Finansal hedefleri belirlemenin 5 yolu! Finansal hedefler, belirli bir miktar parayla ulaşabileceğiniz somut ve ölçülebilir hedeflerdir. İşte finansal hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirlemenin yolları:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store