20 Dakikada Daha Sakin Bir Zihin İçin Ne Yapmalı?

Zihninizi sakinleştirin, böylece net bir şekilde düşünebilirsiniz. 20 dakikada nasıl daha sakin bir zihin sağlanır?

Zihniniz "ne olursa olsun" endişelerle dolu olduğu zaman işleri halletmenizi engeller. Bir pandeminin ortasında bu tür kaygılar yaşamanız çok doğal. Fakat sağlığınızı ve geçiminizi güvence altına almak için savaşırken, bu kaygılar size sorun oluşturabilir.

Zor zamanlar, işiniz ve aileniz için en iyi rotayı net bir şekilde düşünmenizi gerektirdiğinde, kaygılarınızdan nasıl kurtulursunuz? 20 dakikanız ve bir kaleminiz varsa, filozof Alain de Botton'ın zihninizi temizlemeniz için bir önerisi var.

Zihinsel Karmaşıklığınızı Gideren 20 Dakikalık Egzersiz

De Botton, yöntemini " felsefi meditasyon " olarak adlandırıyor, bu yöntemin kendisi aslında sadece bir dizi basit soruyla beyninizi dolduran pişmanlıklar ve endişelerinizi silmeyi hedefliyor.

De Botton, bu düşünceler "onlara hak ettikleri ilgiyi göstermediğimiz için bizden intikamını alıyor. Bizi gece yarısı uyandırıyorlar veya bize belki de bir gün hastalıklara sürüklüyorlar" diye açıklıyor.

Bunu yapmak için programınızda 20 dakika ayırın, bir kalem ve kağıt bulun ve oturun. Aşağıdaki üç soruyu yanıtlayın. Tam cümlelere ya da çok düşünmeye gerek yok. Aklınıza gelen fikirleri not edin:

  • Şu anda neye üzülüyorum?
  • Şu anda ne için endişeliyim?
  • Şu anda neyi merak ediyorum veya heyecanlıyım?

De Botton, üzücü olaylarla ilgili daha fazla netlik elde etmek için şunu sormanızı önerir "Kendimi ne zaman tehlikede hissediyorum?" veya "Bu devam ederse ne olacağından korkuyorum?" Kaygı için, "İdeal olarak bu durumla başa çıkmak istediğiniz kişi kim?" diye sorun. Veya ‘Neyim eksik olabilir?’

Bu süreç size hayatta aradığınız her cevabı verecek mi? Kesinlikle değil. Konu o değil. Bu beyininizden çıkarmanız gereken yanıtlar değil, bunlar sizi rahatsız eden sorular. Bunları yaptıktan sonra kafanızdaki ve kağıt üzerindeki bu konularla, beyniniz nihayet ileriye doğru bir yol bulmaya odaklanacak kadar sakin olacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800