Para Yönetiminde Annelere 10 Taktik

Çocuklara parayı bir araç olarak kullanmayı öğretmek ve parayla ilişkilerini düzenlemek gerekiyor.

Bütün annelerin kaygıları aynıdır. Çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları, başarılı olmaları, iyi bir çevrede büyümeleri, iyi bir meslek sahibi olmaları.

Peki parasının kıymetini bilen nesil? Onlara, parayı bir araç olarak kullanmayı öğretmek ve parayla ilişkisini düzenlemek gerekiyor. Bence bu yazıyı okuyun ve çocuğunuzu üzmeden, siz de sıkılmadan, bir sorunu daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşayın. Biliyorsunuz, çocuğunuzla birlikte alacağınız yolda aşılacak çok engel var.  Sabır ve samimiyet ise şart…

1- Harçlık Verin 

Harçlık, parmakizi gibidir. Çocuğunuza 7 yaşından itibaren haftalık, 13 yaşından itibaren ise aylık olarak verin. Harçlığı hangi ihtiyacı için biriktirmesi gerektiğini oturup birlikte planlayın.

2- Çocuğunuzla Konuşun

 Aldığınız her şeyin bir bedeli olduğunu öğrensin. Mesela; yaptığınız alışverişlerde neye ne kadar para verdiğinizi söyleyin. Aldığınız oyuncağın ne kadar olduğunu, yediğiniz yemeğin fiyatını söyleyin. Bedava sanmasın.

3- Finansal Durumunuzu Anlatın 

Çocuğunuzla ekonomik durumunuzu konuşun. Ne kadar kazandığınızı, borcunuz olup olmadığını bilsin. Çocuğunuz sizdeki huzursuzluğu sezer, anlamlandırması için yardımcı olun.

4- Ekstreleri Gösterin 

Çocuğunuz alışverişlerinizi sürekli kredi kartıyla yaptığınızı gördüğü zaman ‘paraya’ farklı anlamlar yüklemeye başlayabilir. Ay sonunda kredi kart ekstrenizi göstererek ona kredi kartının bir ödeme aracı olduğunu anlatın.

5- Samimi Olun 

Eğer bildiklerinizi anlatmazsanız, onun parasal konularda bazı olguları kendi kendine anlamlandırması için ona yardımcı olmuş olursunuz. Mesela: ATM’den birlikte para çekin. Ve ona anlatın. Anlatmazsanız, çocuğunuz ATM’nin ne zaman canı isterse para akan bir yer olduğunu düşünebilir.

6- Kumbarası Olsun 

3 ayrı kumbara yapın.  Biri birikim yapabilmesi için, biri harcamaları için, diğeri ise yardım kumbarası. Kumbaraların üzerine almak istediği oyuncağı ya da hedeflerinin resmini yapıştırabilirsiniz.

7- Öğrendikçe Hatırlayacaktır 

“Çocuğum gördüğü her oyuncağı istiyor, alacak paramız yok ne yapacağız?”

Eğer çocuğunuza finansal durumunuzu anlatır, birlikte bütçe planı yaparsanız, çocuğunuz alınan her şeyin bir bedeli olduğunu, neye gücünüzün ne kadar yetebileceğini bilecek ve isteklerini bu doğrultuda şekillendirecektir.

8- Hedef Listesi Yapın 

Çocuklarınızın hedef listesi olsun. Hedeflerini, önceliklerini yazsınlar. Sonrasında bu hedef ve isteklere ulaşması için nasıl bütçe yapacağını gösterin.

9- Ceza Vermeyin 

Çocuğunuzun harçlığını keserek onu imtihan etmeyin. Harçlık vermek, ödüllendirme ya da cezalandırma yöntemi olmamalı. Çocuğunuzdan yapmasını istediğiniz şeylerin karşılığında para teklif etmemelisiniz. 'Para kazanmadığı hiçbir şeyi yapmak istemeyecek' hale gelmesin ileride.

10- Param Yok 

Çocuğunuzun isteği ve ısrarı karşısında ona vereceğiniz cevap: Param yok, olmasın. Eğer gerçekten almak isteyip maddi yetersizlikten alamıyorsanız bunun bu şekilde olduğunu çocuğunuza mutlaka anlatın.

Gördüğünüz gibi finansal huzura samimiyetle ulaşıyoruz. Her şeyi net şekilde anlatırsak eğer çocuklarımız hem parasını hem hayatını daha iyi yöneten bireyler olacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Selmin Girişken
Çocukların para konusunda eğitilmeleri Gerektiğine katılıyorum.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store