Zaaflarınıza söz geçirin ki, cebiniz de bahar dalları gibi yeşillensin!

Özlem Denizmen, 'Bolluk Ve Bereket İçin Yer Aç' kitabında zaaflardan kurtulmak için tavsiyelerde bulunuyor. İşte öncelikli olarak uygulamanız gereken 4 adım...

Hepimiz insanın. Zaaflarımız var. Yüzleselim. Sizin zaaflarınız neler? Alın kağıdı, kalemi elinize ve zaaf listenizi oluşturun. Listenizi çıkardıktan sonra zaaflarınızı yönetmek için plan yapın.

Zaafım hoşça kal...

2 6

Alışkanlığınızı tanımlayın: Buna kısaca değiştirmek istediğiniz davranış da diyebiliriz. Rutininizi tanımak gerekiyor öncelikle. Benim rutinim telefonu kapatırken "Bay bay" dememdi.

3 6

Ödülleri deneyin: Alışkanlığınızı değiştirmek istiyorsanız, kendinize ödüller verin. Ben telefonu her kapatıp ‘bay bay’ demediğimde gülümsedim. Aferin Özlem dedim, arkadaşlarıma söyledim.

4 6

Bir işarete ihtiyacınız var: Alışkanlıklarınızı tetikleyen işaretleri tespit edin. Bu çok önemli. Karşı taraf ‘Peki.. Haydi, sonra konuşuruz’ der demez benim beynimde alarm çalmaya başlıyordu. Bu benim işaretimdi.

5 6

Plan yapın: Bu ise son aşama. Artık alışkanlığınızın yerine yenisini koyabilirsiniz. Planınızı yapın, zorlanabilirsiniz ama plana uymaya çalışın.

Haydi, cesur olun ve zaaflarınızın üstüne gidin. Zaaflarınıza söz geçirin ki, cebiniz de bahar dalları gibi yeşillensin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800