FODER Gönül Elçisi plaketi sahiplerini buldu

Türkiye’de finansal okuryazarlık bilincinin artırılması misyonu ile 2012 yılında kurulan Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği, 8 Şubat’ta ‘FODER Gönül Elçisi’ etkinliğini gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin,  SPK Başkan yardımcısı Emre Önyurt, Hazine Müsteşarlığı Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Alper Batur’un yanı sıra iş ve finans dünyasından çok sayıda önemli ismin katıldığı davette finansal okuryazar bir toplumun oluşmasına katkı sağlayan basın mensuplarına da plaket sunuldu.

FODER Gönül Elçisi plaketi sahiplerini buldu resim: 0 Türkiye’de finansal okuryazarlığın yaygınlaşması adına çalışmalar yürüten Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER), medyada finansal okuryazarlık ve tasarruf konularına önem veren, bu konu etrafında çalışan medya mensuplarına teşekkür etmek amacıyla FODER Gönül Elçisi” etkinliği gerçekleştirdi.

 Gökay Otyam’ın sunumuyla, Zorlu Holding sponsorluğunda ve Zorlu PSM ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte finansal okuryazar bir toplumun oluşmasındaki duyarlılıkları ve bu konudaki çalışmaları nedeniyle medyadaki 20 önemli isme “FODER Gönül Elçisi” plaketleri de sunuldu.

 FODER Gönül Elçisi plaketi sahiplerini buldu resim: 1FODER Kurucu Başkanı Özlem Denizmen konuşmasında, “Dernek olarak hem sivil toplum, hem akademi, hem kamu ile beraber başarı elde etmek için gönül bağı ile yola çıktık. Dernek olarak 4. yılımızı tamamladık ancak üyelerimizin yaptığı projelerle bu süreçte bir milyon kadın, çocuk, genç ve çalışana eriştik. Fakat biz 80 milyonluk bir ülkeyiz, tabii ki bu rakam yetmez, daha yolumuz var" dedi ve ekledi:

"Günlük hayatın içinde olan finansal okuryazarlık konularını tüm Türkiye'ye yaymak üzere buradayız. FODER olarak bu noktada yapacak daha çok işimiz var. ABD, Nisan ayını Finansal Okuryazarlık ayı ilan etti. Ülkemize baktığımızda OECD'nin yaptığı araştırmaya göre 15 ülke arasından 14'üncüyüz, S&P'nin yaptığı araştırmaya göre ise 140 ülke arasından 120'nciyiz. Fakat çok güzel şeyler de oluyor. Öncelikle devletimiz bu konuyu sahiplendi. Haziran 2014'te Başbakanlık Genelgesi yayınlandı. Finansal eğitim, finansal erişim ve finansal tüketici hakları ile alakalı olarak strateji belgesi yayınlandı. SPK bu konuyu kamu olarak üstlendi. BDDK, Hazine Müsteşarlığı da dâhil olmak üzere birçok kuruma yayıldı. Hedefimiz önümüzdeki senelerde finansal okuryazarlıkla ilgili çalışmalarla daha fazla kişiye dokunmak.”

FODER Gönül Elçisi plaketi sahiplerini buldu resim: 2Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek gecede bir konuşma yaptı. Finansal okuryazarlığın dünya çapında bir sorun olduğuna değinen Şimşek: "Türkiye'de özellikle çok daha büyük bir sorun. Finansal okuryazarlık önemli olduğu kadar, okuyazar olmamanın sonuçları da ülke açısından çok ağır. Biz 2008 yılında hane halkının kur riskini bir anlamda ortadan kaldırmaya yönelik olarak bir yasaklama getirdik. Hane halkının döviz cinsinden borçlanmasını engelledik. İyi ki de yapmışız. Yoksa bugün çok zor bir durumla karşı karşıya kalabilirdik. Bir çaba var. Bence sadece kamu üzerinden bu çaba başarılı olmaz. Sizlerin çabaları çok önemli. Milli Eğitimin müfredata koyması inanılmaz kritik. Bugün ödüllendireceğiniz basın çok kritik bir öneme sahip" dedi.

Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: "Okuryazarlığın çok önemli getirisi var. Finansal piyasaların derinleşmesini sağlar, tasarrufların artmasını sağlar, Ama finansal okuryazar olmamanın sonuçlarını 2008-2009'da her seviyede yaşadık. Ben küresel olarak konuşuyorum. Bankacılar finansal anlamda en çok okuryazar olması gerekenler, gittiler hiç bir şekilde ödeme kabiliyeti olmayanlara kredi vermeye çalıştılar, verdiler. Onun üzerine bir sürü karmaşık türevler geliştirdiler. Satanların dahil doğru dürüst anlamadığı, sadece geliştirenlerin, bankaların kendi içinde risk yönetim birimlerinin dahi konuya vakıf olmadığını sonradan yazdılar. Sonuçta finansal okuryazarlığın seviyeleri var. Her seviyede iyi finansal okuryazar olmak lazım. Olmamanın sonuçları son derece ağır olabiliyor."

 "Evde tasarruf kültürümüz var"

Konuşmanın ardından FODER Kurucu Başkanı Özlem Denizmen'in yaptığı "Evinizde finansal istikrar komitesinden kim sorumlu?" esprisine Şimşek de esprili bir yanıt verdi.

Gülerek buna dikkatli yanıt vermesi gerektiğini söyleyen Şimşek'in, "Esra Hanım'a bir bütçe tahsis ediyorum, aşıyor, ben de uyarıyorum onu da bir şekilde sınırlıyoruz. Ama evde ikizler ve erkek çocuk var biliyorsunuz, erkek olan her gittiği yerde araba istiyor, ben de diyorum ki 'Evdeki arabalardan getirelim yanımızda, verelim istediğinde. Kızlar benimle İngilizce diyalog kuruyor, onların söylediği tek bir şey var; 'Baba pay money' (parayı öde)" yanıtı salondan alkış aldı.

Evde iyi bir disiplin olduğunu aktaran Şimşek, kendisinin fakir bir aileden geldiğini, İngiltere'ye bursla gittiğinde bile aldığı bursun ciddi bir kısmını tasarruf ettiğini anlattı.

Şimşek, "Ne kadar geliriniz düşük olursa olsun, tasarruf çok önemli. Bizim tasarruf oranlarımız çok düşük. Tasarruf apayrı bir kültür, bizim evde tasarruf kültürümüz var." şeklinde konuştu.

 Ödül alan gazetecilerden Asaf Savaş Akat, Ege Cansen ve Deniz Gökçe’nin sahnede yaptıkları konuşmaya Mahfi Eğilmez, Servet Yıldırım ve Güngör Uras da canlı bağlantıyla katıldılar. FODER hakkında

2012 senesi sonunda kurulan FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği); devlet, özel sektör ve diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak ülke çapında bireylerin finansal okuryazarlık, finansal erişim farkındalıklarını geliştirmek için; bilinçlendirme, eğitim, araştırma, uygulamalara destek, politikalar üretilmesi çalışmaları yapmaktadır. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER), 53 bireysel, 47 kurumsal üyeden aldığı güç ve destekle çalışmalarını sürdürmektedir. http://www.fo-der.org/

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800