Resim Koleksiyonerinden, Başlamak İsteyenlere Öneriler

Resim koleksiyonuna başlamak isteyenler nelere dikkat etmeli? Sanat eğitimi almayanlar kendilerini nasıl geliştirebilir?

Kendini Yetiştirme

Benim gibi sanat eğitimi almayanlar, sanatla ilgili kitapları, dergileri okumalı, eleştirmen yazılarını takip etmeli, sergileri, müzayedeleri özellikle günümüzde çok sık yapılan online resim müzayedelerini kolayca takip edebilirler. Kısaca okuyan, araştıran, emek harcayan olmalısınız. 

Göz Eğitimi

Sergileri, müzeleri, sanat fuarlarını defalarca gezmeye vakit ayırın; gözünüzle görmüş olduğunuz resimler oranında gelişir, böylece zamanla bir sanatçının iyi, orta ve kötü resmini ayırt edebilirsiniz. 

Sanatçı Sayısı

Yüzlerce Çağdaş Resim sanatçımız var; hepsi ile ilgilenmeniz, takip etmeniz mümkün olamaz. Üslubunu beğendiğiniz sanatçı sayısını minimize ederek; o sanatçıların gelişimini, üretimlerini, sergileri, haklarındaki eleştirileri takip edebilirsiniz. Bu sanatçıları seçerken; eserleri özgün olan, taklit olmayan, dijital foto baskılarından yararlanmayanları seçmeye çalışın.

Yatırım Amaçlı

Sanat eseri alımını geleceğe yatırım amaçlı yapmayın. Zira en zor yatırım alanıdır. İleride değer artacak sanatçıyı veya eseri bulmanın bir formülü, analizi, tekniği, grafiği yoktur. Ayrıca sanat eserini likidite etmek, diğer yatırım enstrümanları kadar kolay ve çabuk değildir. 

Resim Alma…

Resim alımına karar verme, başkalarının önerisiyle değil, tamamen kendi kararınız olsun. Usunuza, gözünüze ve iç güdünüze güvenin. Tereddüte düşerseniz alımdan vazgeçin. Aldığınız eseri ambalajını açmadan depolamak için değil; asıp, seyredip beraber yaşamak amacı ile alın.

Yıllar sonra; daha önce almış olduğunuz resmin seyrinden hala haz duyuyorsanız, tercihiniz doğrudur, başka kriter aramayın.

Koleksiyon Sabır ve Zaman İster

Para gücüne dayanarak birkaç günde veya birkaç haftada yüzlerce resim alarak koleksiyon oluşmaz.

Sabırla, emek harcayarak, hırsa kapılmadan sindire sindire ve toplu alımlardan kaçınarak alım yapılmalı. Dedikodu ile değil usunuza ve seçkinize güvenerek alım yapılmalı.

Koleksiyon Oluşturmanın Zamanı mı?

İçinde bulunduğumuz 2020 yazı; Türk resmi almanın bence en uygun zamanıdır. Zira birçok koleksiyoner çeşitli nedenlerle satışa geçti. Resim fiyatlarının tabana vurduğu dönemdeyiz. Resim satma değil alma dönemi. Bütçelerine göre seçici alım yapanlar isabetli karar vermiş olurlar. (Yazarın görüşüdür, Para Durumu al sat tavsiyesi vermez)

Burgazada

Temmuz 2020

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store