Para Hakkında Eğlenceli Bilgiler

Hepimiz parayı her gün kullanıyoruz, kazanıyoruz, harcıyoruz ve biriktiriyoruz. Peki onu ne kadar iyi tanıyoruz?

Hepimiz parayı her gün kullanıyoruz, kazanıyoruz, harcıyoruz ve biriktiriyoruz. Peki onu ne kadar iyi tanıyoruz?

1. Programcı Laszlo Hanyecz, ilk resmi ticari Bitcoin alımını gerçekleştirmiş, iki adet Papa John's pizza için 10.000 BTC ödemişti. O zamanlar 41 dolar değerinde olan bu işlem, bugünkü piyasa fiyatlaması ile 92,5 milyon dolara denk geliyor.

2. En pahalı peruk 10.800 dolara satılan Andy Warhol'a aittir.

3. Tarih boyunca insanlar sabunu, kakao çekirdeklerini, fil kuyruğu kıllarını, tahılı, hayvan derilerini, oltaları, tüyleri, tütünü, kuş pençeleri ve ayı dişlerini para biçimi olarak kullanmışlardır.

4. Yaşayan bir kişinin görselini madeni paraya ilk damgalayanlar Romalılardır. Jül Sezar, savaşı kazandıktan sonra MÖ 44'te bir madeni para üzerine portresini sundu.

5. Modern bir madeni para sayma makinesi dakikada 2.500 jeton sayabilir. Bir banknot sayma makinesi 4 saniyede 100 faturaya kadar hesap verebilir. Ayrıca, hangi mezhep olduklarını ve sahte olup olmadıklarını da söyleyebilir. 

6. Hükümetler üç şekilde para alabilir: 1) yazdırabilir, 2) ödünç alabilir veya 3) vatandaşlarından vergi toplayabilir.

7. İlk Romalılar tuzu para olarak kullanıyorlardı. Aslında, "maaş" kelimesi, Latince'de "tuz" anlamına gelen sal'dan gelmektedir.

8. Monopoly için her yıl basılan para, dünyadaki gerçek paradan daha fazla. Bir Monopoly oyununda para miktarı 15.140 dolardır.

9. Grip virüsü bir insan vücudunun dışında yaklaşık 48 saat yaşarken, Bir banknotta 10 günden fazla yaşayabilir. 

10. Şimdiye kadar bulunan en eski "para" Türkiye’de MÖ 12.000 yılına kadar kullanılmış olan küçük obsidiyen parçalarıdır.

11. İlk bankalar, insanların para olarak kullandıkları tahıl veya değerli metalleri depoladıkları eski dini tapınaklardı.

12. ABD para birimi aslında kağıt değil kumaştır. %25 keten ve %75 pamuktan oluşur ve her tarafa eşit olarak dağılmış farklı uzunluklarda minik kırmızı ve mavi sentetik liflere sahiptir. Kağıt olsaydı, kolayca parçalanırdı.

13.100 dolarlık banknot, tüm zamanların en fazla sahtesi çıkarılan banknotudur.

14. Sığırlar en eski para türüdür. Para olarak kullanımları MÖ 9000'lere kadar uzanır Afrika'nın 20. yüzyılın ortalarına kadar sığırların para olarak kullanıldığı bazı yerler vardır.

 

Moneye'yi Özlem Denizmen'den Dinleyin!Moneye uygulaması nedir? Moneye'yi, kurucumuz Özlem Denizmen'den dinlemek ister misiniz? Nasıl para biriktirilir, borçlar nasıl kapatılır gibi soruların cevapları ve daha fazlası için siz de Moneye'li olun!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800