Friends Karakterlerinin Para Yönetimi ve Harcama Alışkanlıkları

Friends dizisindeki karakterlerin para yönetimi ve harcama alışkanlıklarına göz atmaya ne dersiniz?

1 6 Chandler (Chanandaler Bong, the Chan Chan Man):

via GIPHY

Şaka yapmadığı zamanlarda Chan Chan Adam, istatistiksel modelleme, veri yönetimi işinden kazandığı parayı saklamakla meşguldü. (Eğer biliyorsan biliyorsun). Chandler, bir düğün planlama tartışması sırasında birikimlerinin toplamını kızlara açıklar ve miktarı öğrenmesek de Monica, Phoebe ve Rachel çok etkilenirler. Ancak neyse ki 2021 yılındayız ve Reddit diye bir gerçek var ve bu sayede Chandler’in birikimini tahmin eden Friends taraftarlarını gözlemleyebiliyoruz. Genel olarak birikimimin 50 bin-100 bin dolar olduğu söyleniyor. Etkileyici!

2 6 Joey (Joseph Stalin):

via GIPHY

Beceriksiz aktör, para sorunlarında da payına düşeni alıyordu. Ancak çoğu zaman para kazanan arkadaşı Chandler tarafından destekleniyordu. İtalyan yakışıklıdan öğrendiğimiz şey ise yüksek kazançlar edindiğin dönemlerde “yaşam tarzı enflasyonu”na tutulmak, uzun vadede finansal durumun için sorun olabilir. Oynadığı dizi Days of Our Lives'daki işine son verilmesinden önce, ani bir kararla gösterişli bir daireye taşındığı ve lüks mobilyalar satın alarak savurganlaştığını görmüştük.

3 6 Ross (Rossie, Rossle, Red Ross, The Rosatron):

via GIPHY

Kardeşi Monica’ya borç para teklif etmesinden ve asla faturalarla, kirayla ilgili dertlenmemesinden de anlayacağımız üzere, Ross her zaman finansal açıdan en rahat karakterlerden biri olmuştur. Dairesini dinozor yumurtaları, eski kemikler gibi paleontolojik süs eşyaları ile doldurmuş ve paraya karşı oldukça anlayışlı bir yaklaşım sergiliyordu. (Özellikle üniversitede kadro aldığında.) Bununla birlikte dizide, oğlu Ben için herhangi bir çocuk bakımı desteği verdiğini veya boşanmalarından sonra nafaka ödediğini duymadık. 

4 6 Phoebe (Phoebs):

via GIPHY

Phoebe zor koşullarda bir çocukluk geçirdi. Bundandır ki Manhattan’daki yaşamını peşin çalıştığı masaj terapistliği işiyle finanse ediyor ve konserleri (smelly cat jingle) de hiç fena sayılmaz. Öğrendiğimiz şey şu ki Phoebe, genellikle nakit gelirinin beyanından kaçınmak suretiyle vergilerini ödemiyor. Hayatlarının bir noktasında kovulmuş olan tüm diğer Friends üyelerinin aksine Phoebe dizi boyunca istihdamını istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Ayrıca, düzenli maaşıyla övünen lüks bir spa zincirinde iş de buluyor.

5 6 Rachel (Raquel, Rocky):

via GIPHY

Ah, Rachel. Rachel’in, babasının kredi kartına bağımlı olan birinden New York’ta garson maaşıyla kendi kendine geçinen birine dönüşümünü göz açıp kapayıncaya kadar geçen süre içinde gözlemliyoruz. Olay örgüsü moda endüstrisinde çalışmaya başladıktan sonra yaşadığı finansal sıkıntıları unuttursa da Rachel’in alışveriş alışkanlıkları ve Central Perk’teki ilk maaşından sorgulanabilen vergi bilgisi birçoğumuzun aşina olduğu şeyler. Her zaman tertemiz giyindiğini ve üç Manhattan dairesi arasında gezindiğini düşünürsek, yaşam tarzı değeri açısından giriş seviyesi bir maaşın neler sağlayabileceğine dair gerçekçi olmayan bir fikir büyüttüğümüze şaşmamalı.

6 6 Monica (Harmon-mica):

via GIPHY

Monica’nın para konusunda organize olması için çokça sebep var. İlk sezonlarda işten kovulma ve New York’ta ilk şef olduğu günlerde aldığı düşük ücretlerle mücadele ettiğini görüyoruz. Ancak o duruma hızlıca ayak uyduruyor. Joey, Phoebe ve Rachel’in havalı bir akşam yemeğini ödeyebilmek için mücadele ettiği bölümde; Monica, Ross ve Chandler grubun “zengin” üyeleri olarak isimlendiriliyor. Bu durum Monica’nın zor günlerinin geride kaldığını gösteriyor. Kirası aylık sadece 200 dolar olan son derece cazip daire de onun mali durumunun üstesinden gelmesine yardımcı oluyor. Bir bölümde, Monica’nın son kalan 100 dolarını adının baş harfleriyle uyumlu M.E.G. adlı hisseye yatırdığında onun borsayla ilgilendiğini görüyoruz. Bunun tüm zamanların en rasyonel yatırım stratejisi olduğunu söyleyemeyiz ama Monica’nın yatırıma bir şans tanıması adına iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800