Çakma Ressamlar Köyü

Çakma marka saatler, çakma marka çantalar, çakma marka ayakkabılar gibi; her türlü taklit üretim konusunda dünyada başı çeken Çin; resim kopyalama ve ihraç etmede de dünya birincisi durumundadır.

Hong Kong'un 120 km kuzeybatısında, Guangdong eyaletinde DAFEN VILLAGE 1980'lerde 300 nüfuslu bu köy; günümüzde çoğu Çin Akademisi mezunu binlerce ressamın, durmadan taklit resim ürettiği gökdelenler, beş yıldızlı otellerle dolu, Trip Advisor'un özel turlar sunduğu, dünyaya konteynerler dolusu, milyonlarca dolarlık ihracat yapan bu modern kentin ismi halen Dafen Köyü (DAFEN VILLAGE). Klasiklerden çağdaşlara, Van Gogh-Cezanne'dan, Picasso-Andy Warhol'a, dünyaya mal olmuş yüzlerce sanatçının en bilinen resimlerinin taklitleri, binlerce Çinli ressam tarafından atölyelerde, dar sokaklarda ufacık tabureler üstünde üretilmekte.

Yeni bitirdikleri resimleri, bir an önce satışa sunabilmek için yağlı boyaları kurusun diye sokaklara gerilen iplere asıyorlar. Bu iplerde çamaşır yerine asılan Picasso'lar, Van Gogh'lar görebilirsiniz.

Otel, hastane gibi kuruluşlar odalara, koridorlara baskı resim asmak yerine, el yapımı, tual üzeri yağlı boya resimleri asmayı tercih ediyorlar. (Ortalama fiyatları 60-80 dolar)

Köyün resmi (official) sitesi (dafenvillageonline.com) ''Yüksek kalite, el yapımı, yağlı boya reprodüksiyonları doğrudan Dafen Köyü'nden satın alın. 30 gün içinde iade ederseniz, paranız aynen iade edilir. Aldığınız tek bir resim dahi olsa, kontrol ve paketleme tarafımızdan itinayla yapılır.'' denilmekte.

Dafen Village China's Van Gogh's diye bir belgesel video dahi hazırlamışlar. Tabii ki bu tip ürünlere sanatseverler pek sıcak bakmazlar, ama boş duvar olacağına el yapımı tual yağlı boya resim almak isteyenler için;

1. https://www.dafenvillageonline.com/Wholesale-shop-by-artist_c487 Beğendiğiniz resmin ebatlarına göre fiyatlarını dolar olarak görebilirsiniz.

2. https://www.alibaba.com/showroom/dafen-oil-painting-village.html web sitesinden

3. Home and Garden Products web sitesinden görüp incelemek veya sipariş vermek mümkün.

Kaynak: NBSC.National Bureau of Statistics of China

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Fethi Denizmen
Çin’den dünyada ne kadar ürün varsa Çakmasının geldiğini duyuyordum ama klasik ressamların resimlerinin çakmasının yapıldığını hatta Trip Advisor’ın bile ilgilendiğini hiç tahmin edemezdim hayretle öğrenmiş oldum Dünya paranın yönetiminde..!!! İlginç sanat bilgi ve hikayelerini zevkle okuyoruz Devamını merakla bekliyoruz
Oz Hoho
Harika bir solukta okudum daha daha
Şima Filizer
Hiç haberim yoktu böyle bir köy olduğundan... Her ne kadar sanatseverlerin çok hoşuna gitmese de; böyle eserlerin ulaşılabilir fiyatta taklitlerinin satılması güzel bir şey bence; sanatın her kesime yayılması açısından; insanın hayatına renk ve güzellik katıyor; kimse eksik kalmasın bu sihirli dokunuştan.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store