Basit adımlarla kredi notunu iyileştirmek mümkün

Düşük kredi notunuzu iyileştirmek istiyorsanız, adım adım bu altı basit adımı izleyebilirsiniz.

1 6 NEREDE OLDUĞUNUZU BELİRLEYİN

Kendi başınıza kredi notu onarımına başlamadan önce, kredi raporlarınızın kopyalarını alın.

Raporlarınızı öğrenmek için öncelikle, e-Devlet sistemine giriş yapın. Sistem açıldıktan sonra “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçin. Çıkan ekranda “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ya da “Çek Bilgileri” raporlarından birini edinme talebi gönderin.

2 6 HATALAR BULURSANIZ İTİRAZ EDİN

Bir sonraki adım, kredi raporunuzdaki yanlış bilgilere itiraz etmek olacak.

Hatalar hep olur. Elbette, genellikle kötü kredi notuna sahip olmak sadece sizin yapacağınız bir hatadır. Doğru bilgileri tartışmaya çalışmamalısınız, ancak küçük bile olsa hatalar görürseniz, onları temizlemeye değer. İşte nasıl:

Tam kredi raporunuzun bir kopyası elinizde olduğunda, kimlik bilgilerinizi (Sosyal Güvenlik numarası, adınızın ve adresinizin yazılışı) ve kredi geçmişinizi kontrol edin.

Kredi kartları, ödenmemiş borçlar ve büyük satın alımların listesini gözden geçirin. Herhangi bir hata veya şüpheli öğe görürseniz, raporun bir kopyasını alın ve hataları düzeltmek için harekete geçin.

3 6 KREDİ NOTUNUZU DÜZELTİN

Kredi raporunuzdaki herhangi bir hatayla ilgilendikten sonra, her ay karşılayabileceğinizden daha fazlasını harcamadığınızdan emin olmanın zamanı geldi.

Bu neden bu kadar önemli? Bunun nedeni, kötü krediyi onarmak için yapılacak yalnızca üç basit şey olması:

  • Tüm faturalarınızı zamanında ödeyin
  • Borcunuzu ödeyin (özellikle kredi kartı borcu)
  • Kredi başvurusu yapmaktan kaçının

Ancak bunları yapmadan önce, kazandığınızdan fazlasını harcamadığınızdan emin olmalısınız.

Düzenli aylık giderlerinizi (kira veya ipotek, araba ödemeleri ve ev, araba ve sağlık sigortası) mevcut gelirinizden çıkarın.

Ardından, benzin, yiyecek ve eğlence gibi diğer harcamalar için aylık harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Gelirinize bağlı olarak, farklı harcama kategorilerinin her birinde harcayabileceğiniz miktar için bir sınır oluşturun. 

4 6 İLERİYE DÖNÜK FATURALAR

Kötü krediyi düzeltmek istiyorsanız, tüm aylık faturalarınızı zamanında ödemeye başlamalısınız, nokta! Herhangi bir faturada gecikmişseniz, mümkün olan en kısa sürede ödemesini yapın. Zamanında ödemeler, kredi notunuzu etkileyen en önemli faktör. Basitçe söylemek gerekirse, her faturayı tutarlı bir şekilde zamanında ödeyene kadar krediniz gelişmeyecek.

5 6 KREDİ KARTI BAKİYESİNİ ÖDEYİN

Bakiyelerini kapatarak kredi kartlarınızın sorumluluğunu üstlenin. Ödenmemiş bakiyeniz varsa, bu borçları bitene kadar her ay azar azar ödemek için bütçenizde yer açın. Kredi limitlerinizi bilin.

6 6 YEN KART

Son olarak, bir mağaza bunu yapmak için satın alma işleminizde indirim teklif etse bile, yeni bir kredi kartı açma eğilimine karşı koyun.

Kredi için her başvurduğunuzda, kredi raporunuzda “zor bir sorgulama” olarak listelenir ve iki yıl içinde çok fazla krediniz varsa, kredi puanınız düşer. Genel olarak, kredi notu iyi olan bir tüketici, kredi notunu etkilemeye başlamadan önce her yıl birkaç kez kredi başvurusunda bulunabilir. Halihazırda ortalamanın altında bir krediyle başlıyorsanız, bu soruların puanınız üzerinde daha fazla etkisi olabilir ve nihai hedefiniz olan kredi puanınızın yükselişini izlemeyi geciktirebilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800