KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi özellikle sınavlardan sonra merak ediliyor. Burs başvurusu olumsuz cevap alan öğrenciler öğrenim kredisine başvuru yapabiliyor. Üniversite bitirdikten sonra ödenen öğrenim kredisi nasıl alınır, kimler öğrenim kredisi almak için başvuru yapabilir?

Burs alamayanlar için alternatif olan öğrenim kredisi, KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) tarafından veriliyor. Geri ödemesi zorunlu olan öğrenim kredisi, üniversite döneminde öğrencileri rahatlatıyor. Sonradan geri ödemesi olsa da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen öğrenim kredisine kimler başvuru yapabilir sorusu merak ediliyor.

Öğrenim Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

Öğrenim kredisine başvurmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor. Öğrenim kredisine; ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, açık öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler (şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.), iki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), yüksek lisans öğrencileri başvuru da bulunabilir.

Öğrenim Kredi ve Burs Aynı Anda Alınabilir mi?

Öğrenim kredisi ile bursun aynı anda alınıp alınmadığı öğrenciler tarafından merak ediliyor. KYK tarafından verilen öğrenim kredisi ve burstan aynı anda faydalanamazsınız. Eğer burs çıkmadıysa öğrenim kredisine başvurabilirsiniz. Okul şartını tamamlıyorsanız öğrenim kredi başvurunuz olumsuz yanıt almaz.

Öğrenim Kredisi Nasıl Ödenir?

Geri ödemeli olan öğrenim kredisi nasıl ödenir, hemen ödeniyor mu sorusu akılları kurcalıyor. Öğrenim kredisini mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlayabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda öğrenim kredisini ödemekte zorluk çekebilirsiniz. Öğrenim kredinizi ödemediğiniz zaman borcunuz vergi dairesine düşünüyor. Eğer af çıkarsa öğrenim kredisi borcunuzu vergi dairesinden yapılandırmanız mümkün.

Erken Ödeme Yapınca İndirimden Faydalanabilir Miyim?

Öğrenim kredinizi erken ödediğiniz zaman erken indirimden faydalanmanız mümkün. Anapara üzerinden herhangi bir indirim yapılmasa da erken ödeme indirimi kredi borcunun Yİ-ÜFE borcu üzerinden hesaplanır. Öğrenim kredisi borcunuz bir şartla siliniyor. O da bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” raporu alınarak.

Etiketler öğrenim kredisi
Yorumlar
Kalan Karakter 800