Sanal kart nedir, nasıl kullanılır?

İnternetten alışveriş yaparken yüksek limitli kredi kartlarımızı kullanmak istemediğimiz zamanlarda bankalar bize başka bir seçenek sunuyor. O da sanal kredi kartı. Peki nedir bu sanal kredi kartı, nasıl kullanılır?

Sanal kredi kartı hayatı kolaylaştıran dijital ürünlerden birisi. Sizi dolandırıcılardan korurken alışverişlerinizi daha güvenli hale getirir.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kredi kartınızı çalıştığınız bankadan alabilirsiniz. Sanal kartı kullanmak istiyorsanız, internet bankacılığıyla, şubeden ya da telefonla arayarak sanal kredi kartı  edinebiliyorsunuz. Sanal kredi kartını adından da anlayacağınız gibi sadece internet ortamında kullanılıyor. Elinizde somut herhangi bir kart olmuyor. Fakat eğer isterseniz bazı bankalar temsili olarak sanal kartı gönderiyor.

Sanal Kart Limiti Nedir?

Sanal kartının limitini kendi kredi kartı limitinize göre siz belirliyorsunuz. Sanal kartı ilk aldığınızda sıfır limitli bir kart oluşturmuş oluyorsunuz sonra, yapacağınız alışverişe göre limiti belirtebiliyorsunuz. Bu alışverişiniz asıl kartınızın limitinden düşüyor ama hiç bir şekilde asıl kartınız bilgileri internette paylaşılmıyor. Örneğin sizin kredi kartı toplam limitiniz 5.000 Türk Lirası ise sanal alışverişte 500 TL olan bir ürünü almak için 500 TL limitli bir sanal kart çıkarabilirsiniz.

Market Alışverişlerinde Sanal Kart Geçerli mi?

Marketten yaptığınız ya da somut olarak harcama yaptığınız herhangi bir yerde sanal kartınızın geçerli olması mümkün değil. İsterseniz sanal kartınızın limiti 10 bin TL olsun. Bunu sadece internet üzerinden yapabileceğiniz alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Kendi ana kredi kartınızın yanında çıkan bu sanal kartta kendi limitinizi kendiniz belirlediğiniz için daha güvenilir harcama yapabilirsiniz.

Sanal Kartın Avantajları Neler?

Sanal kartın ilk avantajı limitinizi kendiniz belirliyor oluşunuz. Bankanıza başvuru yaptığınız zaman sıfır limitle başlayan kredi kartınızı daha sonra istediğiniz miktara çıkarabilirsiniz. Örneğin internet üzerinden 500 TL'lik bir alışveriş yapmak istiyorsunuz, bunun için kartınıza sadece 500 TL yüklemeniz yeterli. Çok da emin olamadığınız bir siteden alışveriş yapıyorsanız az limit yüklediğiniz için paranızı fazladan çekemez.

Sanal kartınızın hesap kesim ücreti ana kartınızın hesap kesim ücretiyle aynıdır. Güvenilir olmasının yanında limitinizi siz belirlediğiniz için ne kadar harcama yaptığınız konusuna daha fazla hakim olmuş olursunuz.

Sanal Kart Üzerinden Taksit Yapılır Mı?

Sanal kartınız üzerinden taksit yapma imkanınız var. Birçok site alışveriş zamanında taksit seçeneği sunuyor. Bu taksit seçeneğinden sadece ana kredi kartınızdan değil sanal kredi kartınızdan da yararlanabilirsiniz. Taksit seçeneğinin olmasının yanı sıra sanal kredi kartınıza yıllık ücret ödeme yapmanıza gerek yok. Özel indirimlerden, puan ve bonus kampanyalarından da sanal kredi kartınız sayesinde yararlanabilirsiniz.

Maaş geldiği gibi borçlara mı gidiyor?Kredi kullanarak hayatınızı sürdürmeye çalışıyorsanız, öncelikle dikkat etmeniz gereken bir konu var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ayse ....
Sanal kart HAngi bankalarda var
Derya Kaptan
Kredi kartıma yüklenmiş olan BONUS u sanal kartla internet alışverişimde nasıl kullanabilirim.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store