Kredi kartı nasıl iptal edilir, nasıl kapatılır?

Kredi kartını tamamen iptal ettirmek ile kredi kartını kullanıma kapattırmak aynı değil. İki durum için izlenmesi gereken farklı yollar var. Kredi kartını tamamen iptal ettirmek isteyenler ve bu konuda zorlananlar için izlemeleri gereken yolları sıraladık.

Kredi kartı iptali ve kullanıma kapatma konusuna girmeden önce bir konuya açıklık getirelim; kredi kartınızı bir süreliğine kapatmak mı istiyorsunuz yoksa tamamen iptal olmasını mı? Bu iki durum birbirinden farklı…

KREDİ KARTINI KULLANIMA KAPATMAK

Diyelim ki kartınız çalındı, düşürdünüz, kaybettiniz ya da bulamıyorsunuz ve önlem almak istiyorsunuz. O halde kartınızı kullanıma kapattırabilirsiniz. Bu işlem diğerine göre çok daha kolay. Bankanızın çağrı merkezini arayarak durumu anlatabilirsiniz.

Müşteri temsilcisi size güvenlik adına birkaç soru sorduktan sonra bu işlemi tamamlar. Böylelikle kartınız kullanıma kapatılır ve tüm bilgileriniz sıfırlanır.  Aynı şekilde bankanızın şubesinden, internet şubesinden ve mobil uygulamadan da bu işlemi yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman yeni kredi kartı talep edebilirsiniz.

Kredi kartınızı bir daha hiç kullanmak istemiyorsanız, tamamen iptal ettirmelisiniz. Aksi halde aidat gibi masraflar kartınıza yansımaya devam edebilir.

KREDİ KARTINI İPTAL ETTİRMEK

Kredi kartınızı tamamen iptal ettirmek için yine bankanızın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bankanın kartı 7 gün içersinde iptal etmesi gerekir. Bu süreçte, direkt kartı kapatmak yerine size farklı teklifler sunmaya devam edebilir. Böyle bir durumda avantajlardan yararlanmak isteyebilir ya da kararınızda ısrarcı olabilirsiniz. Her kredi kartı kullanıcısı tek taraflı olarak, 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25.'inci maddesinin ikinci paragrafına göre kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.

ŞUBEDEN DİLEKÇEYLE KART İPTALİ

Eğer bankanız telefon bankacılığıyla bu işlemi yapmıyorsa, şubeye gitmeniz ve dilekçe vermeniz gerekir. Şöyle bir dilekçe sunabilirsiniz:

'BANKA KREDİ KARTIMI İPTAL ETMİYOR'

Bankanın böyle bir hakkı yok.  Banka kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği gereğince banka kartınızı 7 gün içerisinde iptal etmeli. Aksi halde, kredi kartı iptal talebinizi yaptığınıza dair kanıtlayıcı belgelerinizle beraber BBDK’na dilekçe yazarak banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

'BORCUM VARKEN KARTIMI İPTAL ETTİREBİLİR MİYİM?'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen yönetmeliğe göre kartınızı kapatma konusunda herhangi bir kısıtlama yok.  kredi kartınız kapatıldıktan sonra da taksitlerinizi ödemeye devam edebilirsiniz. Güncel borcunuz bitene kadar bankanın size hesap özetini gönderme zorunluluğu var.

İşte kredi almanın püf noktalarıBanka kredisi alırken nelere dikkat etmeli? Cevabı burada...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Saim Akkoş
Kullanacağım kredi kartı borcum olduğunda bunu ödeme sıkıntısı olacaktır bunun için kredi kartımı tamamen iptal etmek istiyorum
Nusret KILIÇ
Limiti düşük ve aşırı şekilde kart aidatı kesiliyor.Hemen derhal kapatmak istiyorum.
İbrahim Çetinkaya
Kredi kartı iptal etmek istiyorum
Umut Durmuş
Kredi kartı iptal etmek istiyorum

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store