Zam nasıl istenir?

Çok çalıştıysanız, büyük hedeflere ulaştıysanız ancak hala bir zam alamadıysanız belki de artık harekete geçmenin zamanı gelmiştir. Ancak zam istemek size zor geliyorsa, hak ettiğiniz ücret artışını istemek ve kendinize olan güveninizi artırmak için bu adımları takip edebilirsiniz.

Çok çalıştıysanız, büyük hedeflere ulaştıysanız ancak hala bir zam alamadıysanız belki de artık harekete geçmenin zamanı gelmiştir. Ancak zam istemek size zor geliyorsa, hak ettiğiniz ücret artışını istemek ve kendinize olan güveninizi artırmak için bu adımları takip edebilirsiniz.

Zam istemeden önce ne yapmalısınız?

İşiniz için ne kadar süredir çalıştığınız, şirketin finansal durumu ve terfi planları ile performansınızın kalitesi zam isterken değerlendirmelerinizin başında gelmeli.

Maaş artışı nedenlerinizi değerlendirirken, ekibe ne getirdiğinizi göz önünde bulundurun ve istihdamınız sırasında herhangi bir geri bildirim ve başarı toplayın.

Zam nasıl talep edilir?

Zam istemenin ve alma şansınızı artırmanın en iyi yolu hazırlıklı olmak. Hak ettiğiniz zammı isteyecek kadar kendinize henüz güvenmiyorsanız, işte nasıl zam isteyeceğinize ilişkin 9 adımı ve ipuçlarımızı takip edin.

1. Zam istemek için en iyi zamanı belirleyin

Zam istemek için doğru zamanı seçmek, zam alma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. İşte en iyi zamanlar:

  • Performans incelemeleri sırasında
  • Büyük bir projeyi başarıyla tamamladıktan sonra
  •  Makul miktarda olumlu geri bildirim aldıktan sonra
  • İş yükünüz arttığında

Bu zamanlarda zam istemek mantıklı olsa da zam alma şansınızı etkileyebilecek diğer faktörleri de dikkate almak önemli. Kendinize sormanız gereken bazı sorular:

  • Şirketin finansal durumu nasıl? Şirketinizin geliri giderlerinden fazlaysa sormak için beklemeyin.
  • Yöneticinizin iş yükü ne kadar ağır? Yöneticinin başka şeylere odaklanması gerekiyorsa veya çok fazla stres altındaysa, sormak için en iyi zaman olmayabilir.

2. Maaş araştırması yapın

Ne kadar maaş artışı istemeniz gerektiğini daha iyi anlamak için, maaş araştırması yapın. Aynı alandaki diğer çalışanların ne kadar kazandığına bir göz atmak, potansiyel maaş derecenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bölgenizdeki çoğu pozisyon, yaptığınızdan daha fazlasını sunuyorsa, zam talep ederken bunu kullanabilirsiniz. 

3. Niteliklerinizin ve başarılarınızın listesini yapın

Nitelikleriniz ve başarılarınız, neden zam talep ettiğiniz konusunda daha iyi bir yol oluşturmanıza yardımcı olabilir. Eğitim, sertifikalar, yılların deneyimi ve zor beceriler gibi tüm niteliklerinizin listesini derleyin. Kendinizi küçümsemeyin, sayılar, geri bildirimler ve şirkete kattığınız değerler konusunda net olun.

4. Toplantı organize edin

Bir sonraki adım, yöneticinizle toplantı ayarlamak olmalı. Zam istemenin ideal yolu, yüz yüze veya uzaktan çalışıyorsanız görüntülü arama yoluyla tercihen özel olarak yapmaktır. Profesyonelliği göstermek için, e-posta yoluyla veya işyerindeki ortak alanlarda olası bir artışı tartışmaktan kaçının. İster bir performans incelemesi sırasında zam talep ediyor olun ister tamamen ayrı bir toplantı planlıyor olun, yöneticinize planlarınızı bildirmeniz önemli.

5. Hazırlanın

Toplantı sırasında söyleyeceklerinizi hazırlamak kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olabilir. Sunumunuzu prova etmek için biraz zaman ayırın ve yöneticinize sunacağınız her şeyi gözden geçirin. Bu aynı zamanda yöneticinizin soracağı olası soruların yanıtlarını planlamak için de iyi bir zaman olabilir. Ayrıca, toplantının kısa kesilmesi gibi beklenmedik her şeye hazır olun.

6. Yükseltme isteyin

Hak ettiğiniz zammı almaya hazır olun. Yeni bir iş görüşmesinde olduğu gibi uygun şekilde giyinmeyi unutmayın. Bu toplantıya çok şey hazırladığınızı ve doğru niteliklere sahip olduğunuzu bilmenin verdiği güvenle ve açık fikirlilikle gelin.

7. Sorulara hazır olun

Yöneticinizden gelecek soruları yanıtlamaya hazır olun. Artış miktarına neden ve nasıl karar verdiğinizi veya başarılarınız hakkında daha fazla ayrıntıyı sorabilirler.

8. Yöneticinize teşekkür edin

Toplantının sonunda, talebinizi değerlendirmek üzere zaman ayırdığınız için yöneticinize tekrar teşekkür edin. Toplantıdan sonra, onlara zaman ayırdıkları için teşekkür eden bir takip e-postası gönderin ve başarılarınız ve isteğiniz gibi toplantının önemli yönlerini vurgulayın.

9.Yanıt için hazır olun

Yöneticinizden hemen bir cevap alamayabilirsiniz. ‘Değerlendireceğim’ derlerse, kararı tartışmak için takip edip yakın zamanda bir toplantı planlamanın uygun olup olmadığını sorabilirsiniz. ‘Hayır’ derlerse, kararlarının arkasındaki nedenleri ve gelecekte nasıl zam alabileceğinizi sorduğunuzdan emin olun.

Zam isterken kaçınılması gerekenler

Nasıl zam isteyeceğinize dair 9 adımımızı takip etmek, daha büyük bir zam alma şansını garanti edebilir. Ancak maaş artışına daha da yaklaşmak için yapmaktan kaçınmanız gereken bazı şeyler var. 

Kişisel nedenlere odaklanmayın

Zam istemenizin kişisel nedenlerine odaklanmaktan kaçının. Zam talep ederken, şirket için ne yaptığınıza ve büyümesine nasıl katkıda bulunabileceğinize odaklanmalısınız.

Yanlış zamanda sormayın

Zam istemek için doğru zamanı bulmalısınız. Bu nedenle, şirketin finansal durumunun kötü olduğu veya sunmak için yeterince önemli başarınız olmadığı bir dönemde zam istemekten kaçının. 

Yanlış şeyler söylemeyin

Ayrıca söylemek istediklerinizi nasıl söylediğinize de dikkat etmelisiniz. Pratik yapmanın yanı sıra, “Daha fazla paraya ihtiyacım var” veya “Bence hak ediyorum” gibi şeyler söylemekten kaçınmak da önemli. Böyle şeyler söylemek zam alma şansınızı engelleyebilir.

Sizden gelenler: Terfi almak istiyorum Posta Gazetesi köşemde terfi almak ve daha fazla para kazanmak isteyen Nuran Hanım'ın sorusunu cevapladım.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store