Uzaktan Çalışmaya Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok şirket COVID-19 sebebiyle Mart ayında sanal ofislere ve mutfak masalarına yüksek hızlı bir geçiş yaptı. Hem işverenler hem de çalışanlar için uzaktan çalışma yöntemi nasıl sonuçlandı?

PwC'nin Uzaktan Çalışma Anketi 50 yönetici ve 144 çalışan için uygulandı. Anket sonuçları, finansal hizmetler yöneticilerinin uzaktan çalışmayı daha yönetilebilir hale getirmeye kararlı olduğunu açıkça gösteriyor. Araştırma sonucu çalışanların ve bu düzenlemelerin verimli olabileceğini ayrıca, ilerleyen dönemlerde başarılı bir şekilde evlerinden çalışmalarına yardımcı olmak için çalışanların işverenlerinden ne istediklerini gösteriyor.

Evden Çalışma Yöntemi İki Katına Çıkabilir

Esnek ve uzaktan çalışma, COVID-19 öncesi birçok finans kurumu için istisnaydı. Pandemiden önce, uzaktan çalışanların yanı sıra bazı finansal danışmanlar ve birçok çalışanın bulunduğu sigorta çağrı merkezleri de zaman zaman uzaktan çalışıyordu. Bu dönemden sonra da bu şirketlerin yüzde 69'u, işgücünün en az beşte üçünün haftada en az bir kez evden çalışmasını bekliyor. Finansal hizmetler CFO'larının yüzde 61'i, buna izin veren pozisyonlar için uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirmeyi planladıklarını söylüyor.

Finansal hizmetler yöneticileri, ofis çalışanlarının yüzde 95'inin veya daha fazlasının pandemi sırasında evden çalışmaya geçtiğini ve genel olarak üretkenliği sürdürdüklerini veya geliştirdiklerini söyledi. Benzer şekilde, ankete katılan işverenlerin yüzde 79'unda çalışanlarının en az yüzde 60'ı evden çalışıyordu ve işverenler zorunlu uzaktan çalışma deneyimlerinin sonuçlarından memnun. Finansal hizmetler işverenlerinin yüzde 70'inden fazlası evden çalışma deneyimini başarılı veya çok başarılı bulduklarını söyledi.

Çalışanlar da bu değişimi benimsediklerini belirttiler. Çalışanların yüzde 86’sı haftada en az bir gün evden çalışma fikrini desteklediklerini ve yüzde 35'inin tam zamanlı bir seçenek olarak uzaktan çalışmayı istediğini söyledi. Finansal hizmetler çalışanlarının yüzde 39'u pandemiden önce evden hiç çalışmadıklarını ve yüzde 16'sı ayda yalnızca bir kez evden çalıştıklarını söyledi.

Pandemi döneminde evden çalıştıktan sonra pandemi sonrasında da ofislerde esneklik ve ofis ihtiyaçları arasındaki denge, şirketler için devam eden bir görüşme olmalı. Pozisyona bağlı olarak, uzaktan çalışmanın performans üzerinde etkisi önemli. Örneğin, muhasebe departmanındaki çalışanlar evden çalışmayı kolay bulabilirken, başka pozisyonların daha güçlü sistemlere erişmek ve daha düşük gecikme süreleri için ofiste olmaları gerekebilir. İş yemekleri üzerinden ilişki kurmaya alışkın olan ticari bankacılar, artık kendilerini video konferans araçlarını kullanarak aynı şeyi yapmaya çalışırken buluyorlar. İşverenlerin, doğru araçlarla ve farklı başarı ölçütleriyle bu yeni çalışma yöntemlerini desteklemesi gerekecektir.

Koçluk ve İşbirliği İle Uzaktan Çalışma Daha Verimli Hale Getirilebilir

Finansal hizmetler çalışanları, pandemi sırasında üretkenlik beklentilerini aştı. Ankete katılan yöneticilerin yüzde 69’u, çalışanlarının kriz öncesine göre daha üretken olduğunu bildirdi. Bunun yanı sıra, çalışanların yüzde 75'inden fazlası en az pandemi öncesi oldukları kadar üretken olduklarını söyledi. Çalışanların yüzde 75'inden fazlası, COVID-19 kilitlenmesi sırasında işbirliği yapma becerilerinin aynı olduğunu veya geliştiğini söyledi. İşverenler ekipleri ile iletişim kurmak için teknolojiyi verimli kullanmanın öneminin farkına vardıklarını da dile getirdi.

Uzaktan çalışma yöntemiyle daha az üretken olduklarını söyleyen ankete katılan çalışanların yüzde 22'si;

  • Daha az çalışmayı tercih etmek (yüzde 41)
  • İşbirliği yapmakta zorluklar (yüzde 30) 
  • İhtiyaç duydukları bilgileri almada zorluklar (yüzde 30) gibi sebepler gösteriyor.

Pandemi sonrası işe dönüşleri planlarken firmaların, çalışanların ofis ve uzak ortamlar arasında hareket ederken nasıl çalışacaklarını bilinçli olarak planlamaları gerekiyor.

Finansal Hizmetler Çalışanlarının Uzun Vadeli Uzaktan Çalışma İçin Desteğe İhtiyacı Var

Yapılan anketlerin sonucunda finansal hizmetler firmalarının uzaktan çalışmayı daha verimli hale getirmek için adımlar atmaya istekli olduğu gözüküyor. Yöneticilerin, iş gücünü sağlamayı planladıklarını söylediler; saatler içinde daha fazla esneklik, uzaktan çalışmayı desteklemek için daha iyi güvenlik politikaları ve roller içinde özerklik gibi bir takım yeni kurallar ve yöntemler denemeye hevesli oldukları ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra anketlerde verilen yanıtlara bakıldığında; çalışanların birkaç alanda farklı öncelikleri var. Örneğin, tatil esnekliği ikinci en yüksek çalışan tercihi iken, işverenler altıncı sırada yer aldı. Çalışanlar, üçüncü en yüksek ihtiyaçları olarak iş ve ev arasında net bir ayrım yapılması gerektiğini vurguladılar. 

İşverenlerin çalışanlara uzaktan çalışmaları için neye ihtiyaçları olduğunu sorması ve dikkat etmesi gerekiyor. Çalışanların verdikleri bilgiler, katılımlarını geliştirirken uzaktan çalışmanın daha etkili ve üretken olmasına yardımcı oluyor.

Kaynak: https://www.pwc.com/us/en/industries/financial-services/library/balancing-remote-and-in-office-work.html

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store