Ekip İçerisinde Öğrenme Kültürü Nasıl Geliştirilir?

Doğru ekip sizi her türlü başarıya götürür. Bu yüzden ekibinizin bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu özelliklerden biri 'Öğrenme Kültürü’... Öğrenme kültürü nedir ve nasıl geliştirilir?

Öğrenme Kültürü Nedir?

Öğrenme kültürü; bir ekibin öğrenmeye, bilgiye, yeniliğe açık olması ve gelişmeye hevesli olması olarak nitelendirilebilir.

Bir LinkedIn araştırmasına göre; günümüzün en çok talep gören becerilerinin yarısının üç yıl önce aranan özellikler listesinde olmadığını gösteriyor. Artık entelektüel merak ve öğrenebilme becerisi, bir kişinin hızlı bir şekilde işe alınması için aranan özelliklerin başında geliyor. Günümüzde öğrenebilecekleriniz, bildiklerinizden ve doğru soruları sormak, sorulan soruların cevabını bilmekten daha kıymetli. Josh Bersin Academy araştırmasına göre; çalışanlarının öğrenme arzusunu etkin bir şekilde yöneten, geliştiren şirketlerin, kendi endüstrilerinde pazar lideri olma olasılığı en az yüzde 30 daha yüksek.

Ekip Öğrenme Kültürünü Nasıl Kazanır? 

Öğrenmeyi Ödüllendirin

Sürekli öğrenmeyi ödüllendirin. Resmi ödül sistemleri kurarak etkili ödüllerle ekibinizin veya şirketinizin kültüründeki değişiklikleri tetikleyin. Merak, konuşma, eleştirel ve yenilikçi düşünceyi besleyen bir şirket iklimi oluşturun.

Geri Bildirim Verin

Anlamlı ve yapıcı geri bildirim vermek ekip içerisindeki öğrenme isteğini ve gelişimini destekler. Ekibin güçlü yönlerine odaklanırken zayıf veya eksik yönleri hakkında da geliştirici geri bildirimler verin. Çünkü, bir kişide merak uyandırmanın en iyi yolu bilgi boşluğunu vurgulamaktan geçer. Ekibinizi 'bilmediklerinden' haberdar edin, verdiğiniz geri bildirimlerin onların gelişimine yardımcı olmak için önemli olduğunu belirtin. 

Örnek Olun

Ekip üyelerinin öğrenmesinin bir diğer kritik itici gücü, yönetici ya da lider olarak sizin yaptıklarınız... Liderler ne kadar kıdemli olursa, davranışları şirketin geri kalanı üzerinde o kadar etkili olur. Ekibinizin, şirketinizin merakını besleyerek bunu özümsemelerini istiyorsanız, buna ilk olarak buna kendi merakınızı besleyerek başlayın. Çalışanlarınızın, ekibinizin sizin yapmadığınız şeyleri yapmalarını istemeyin. Örneğin; ekibinizin daha fazla okumasını istiyorsanız, o zaman siz de daha fazla okuyun. Eğer yeni ve zorlu görevleri üstlenmelerini istiyorsanız, siz de yeni ve zorlu görevler üstlenin. Örneğin; yeni bir beceri geliştirin, sizin ana işinizle ilgisi olmayan bir konu üzerinde çalışmaya gönüllü olun ya da iyi olmasanız bile konfor alanınızın dışındaki görevleri yapın. Bu şekilde ekibinize ilham verin.

Meraklı İnsanları İşe Alın

Meraklı kişilerle çalışın. İyi seçimler yapmanız ekibinizdeki gelişimi daha etkili hale getirir. Doğasında 'merak' olan kişilerle çalışırken ekibinizin, şirketinizin potansiyelini arttırmak daha kolay ve verimli bir yöntem olur. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800