Kadın liderler daha çok kar ettiriyor

Kadın liderler iş hayatında gün geçtikçe daha önemli bir yer tutuyor. İş dünyasında cinsiyet eşitliği yalnızca adaleti sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda daha iyi sonuçlar elde edilmesine de neden oluyor. 

Peterson Institute for International Economics tarafından yapılan araştırma, kadın liderlerin yer aldığı şirketlerin daha karlı olduğunu ortaya koydu.

CEO, yönetim kurulu üyeleri ve üst yöneticilerin yer aldığı araştırmaya göre şirket yönetimlerinde daha fazla kadın bulunması yüksek karı beraberinde getiriyor.
Küresel çapta 91 ülke, farklı sektörlerde yer alan halka açık 21,980 şirket üzerinde yapılan araştırma, yönetici pozisyonlarında en az yüzde 30 oranında kadına yer veren şirketlerin net karının yüzde 6 oranında daha fazla olduğunu gösterdi.

Kadınlar borsada daha iyi performans gösteriyor

Finansal veri sağlayıcısı MSCI’nın son araştırmasına göre ise, yönetim kurullarında kadın egemenliğinin olduğu şirketler diğerlerine göre borsalarda yüzde 36 daha iyi bir performans gösteriyor.


MSCI’ya göre, yönetimde kadın ağırlığının olması, en az üç ya da daha fazla kadın yöneticinin olması ya da şirketin bir ya da birden fazla kadın yönetici tarafından yönetilmesi anlamına geliyor. Bu şirketlerin hisse başına yatırımcısına kazandırdığı para yüzde 10.


Credit Suisse daha önceki yıllarda yaptığı çalışmalarında da, kadın yöneticilerin egemen olduğu şirketlerin diğer şirketlere göre yüzde 5 daha iyi borsa performansı gösterdiğini ortaya koymuştu.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store