Kedi Köpek Oteli Açmak İçin Gerekenler

Evcil hayvan sahiplerini en çok düşündüren konulardan biri, tatile gidecekleri zaman, tüylü dostlarını kime ve nereye bırakacakları… Dolayısıyla, hem bir ihtiyacı karşılayan hem de kazandıran yeni bir iş fikri ortaya çıkıyor; kedi/ köpek oteli…

Peki kedi / köpek evi açmak için gerekli belgeler neler?

Dostluğu tartışılmaz evcil hayvanlarını emanet edecek yer arayanlar için bir kurtarıcı olan kedi/ köpek oteli veya evleri, son zamanlarda  Türkiye'de de karşımıza çıkmaya başladı. Ancak bu iş öyle herkesin yapabileceği bir şey değil. Birtakım eğitimleri almış, diploma ve sertifika edinmiş olmanız gerekiyor. 

Eğer belgeniz yoksa kedi köpek evini açamazsınız. Aynı zamanda bir yer kiralamanız ve ona eve uygun şekilde inşaa etmeniz gerekiyor. Çünkü insanlar oraya gözü gibi baktıları doslarını emanet ediyorlar ve hak ettikleri bakımı almalarını bekliyor.

Evcil hayvanların size emanet edildiği sürede tüm ihtiyaçları karşılanmalı ve bakımları yapılmalı. Yani, evcil hayvanla ilgilenebileceğinizi gösteren bir evrak şart.

Eğer bir evcil hayvan oteli açacaksanız Ev ve Süs Hayvanları Yönetmelikleri’ne uygun bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor, gerekli belgeler;

• Başvuru Dilekçesi
• Kuruluş İzin Belgesi
• İş Yeri Açma Raporu
• İş Yeri Çalışma İzin Belgesi
• Eğitim Sertifikası
• Teknik resim kurallarına göre hazırlanmış iş yeri plan örneği
• Bağlı bulunulan belediyeden su kullanma belgesi
• Noter Tasdikli Veteriner Hekim Sözleşmesi (en az 1 yıllık)

Tüm bu maddeler ve detaylı açıklamaları için Resmi Gazete’de yayınlanan Ev ve Süs Hayvanları Yönetmeliği’ni okuyabilirsiniz. Hemen okumak için tıklayabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/10/20111008-4.htm


Karlı bir iş mi?

Eğer konumunuzu iyi seçerseniz yani evcil hayvanı olanların yoğun olduğu bir mahallede kedi köpek bakım evi açarsanız yüksek miktarda kazanç elde etmeniz mümkün. Lokasyonu iyi seçmeniz gerekiyor. Günlük 50 TL'ye kedi ve köpeğinizi bırakabilirsiniz. İşe başlarken ise ortalama 40 bin TL’ye ihtiyacınız olabilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
İnci Çobanoğlu
Ben böyle bir iş yapmak istiyorum

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store