İş Görüşmesi Sırasında İşverene Sorulması Gereken 7 Soru

İş görüşmesi sırasında soracağınız bazı sorular hem iş hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı hem de diğer başvuru yapanlardan sıyrılarak akılda kalmanızı sağlayacaktır.

İş görüşmesinden önce genellikle size sorulabilecek soruların cevaplarını düşünür, kendinizi nasıl anlatacağınız konusunda kafa yorarsınız. Peki, siz aslında neler sormalısınız?

Amerikalı Kariyer Koçu Cheryl Palmer ’Önemli olduğunu düşündüğünüz soruları ele almış olmanız, başvurduğunuz pozisyona gerçekten değer verdiğinizi gösterecektir.’ diyor. 

İşte iş görüşmesi sırasında sorabileceğiniz sorular…

1- Bu Pozisyonun Var Oluş Amacı Ve Zaman İçindeki Dönüşümünden Bahseder Misiniz?

Bu soruyu sorarak bulunacağınız pozisyon hakkında fikir edinebilirsiniz. Zaman içinde gelişmenizi sağlayacak bir pozisyon mu yoksa yerinizde saymanıza mı neden olacak?

Gelişmiş ve hala gelişmekte olan bir pozisyon, şirket içinde büyümenize imkan tanıyacak demektir.  Birkaç senedir durağanlık gösteriyorsa, yükselmek adına olan beklentilerinizi azaltmanız gerekebilir.

2- Daha Önce Bu Pozisyonda Çalışmış Kişilerin Başarıları Nelerdi?

Daha önceki başarıları öğrenerek şirketin beklentilerinin neler olduğunu anlayabilir ve kendi yeteneklerinizi kıyaslayabilirsiniz. Eğer geçmiş başarısızlıklardan bahsedilirse, şirketin neleri onaylamadığını da bilirsiniz.

3-  Bu Şirkette Çalışmanın En Güzel Tarafı Sizce Ne?

Patronu daha iyi tanımanızı sağlayan bu soru, onun nelere değer verdiğini de ortaya çıkaracaktır. Verilen cevapla şirketin maddi veya manevi olumlu yönlerini görebileceğiniz gibi, bu soruya pozitif bir cevap vermekte zorlanıyorsa, siz de şirkette zorluklar yaşayabileceğinizi öngörebilirsiniz.

4- Önümüzdeki 3 Ay Boyunca Birinci Önceliğim Ne Olmalı?

Bu, işe kabul edildiğinizde yoğunlaşmanız gereken konuyu bilmenize yardımcı olacak bir soru. Mesela size 15 tane çok büyük sorumluluk yüklenecek gibi görünüyorsa, başvurunuzu yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

5- Yöneticimle Çalışma Şeklim Nasıl Olacak?

Sadece talimat veren mi yoksa işin ucundan tutan bir yöneticiyle mi çalışacağınızı bilmeniz önemli. İşbirliği içinde yürüyen bir şirket mi yoksa hiyerarşik bir düzende yalnızca alttakilerin çalıştığı bir şirket mi?

6- Bu Pozisyonun En Zorlu Tarafı Nedir?

Neyle karşı karşı olduğunuzu öğrenerek kendinize iyilik yapabilirsiniz. Uzun mesailer, içinden çıkılamayacak konular duyabilirsiniz. Görüşme yaptığınız kişi muhtemelen en masum zorluktan bahsedecektir ama hiç zorlanmayacağınız söylenirse şüphelenmenizde fayda var.

7- Yetkinliklerim Hakkında Tereddüt Ettiğiniz Bir Şey Var mI?

Bu soru, yeteneklerinizi masaya yatırabilecek kadar kendinize güvendiğinizi belli edecektir. Ayrıca, özgüveninizi gösterdiği gibi, yönetilebilir olduğunuz hissini de yaratarak görüşmeyi yapan kişiyi rahatlatacaktır. 

Eğer yetkinliklerinizle ilgili şüphelerini dile getiren bir cevapla karşılaşırsanız, yine kendinize güveninizi kaybetmeden nazik bir şekilde kendinizi savunmalısınız.

CV Hazırlamanın Püf Noktaları!İşverenler bir özgeçmişi incelerken en çok nelere dikkat ediyor? İşe girmenin anahtarı olan CV'yi hazırlarken bu unsurları unutmayın!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800