Zenginler bu hataları asla yapmıyor!

Gelir eşitsizliği var. Bir şekilde şansları yaver gitmiş. Bir şekilde becermişler işte. Aileden kalmıştır. Birileri desteklemiştir…

Zenginler için bu tarz söylemler sıklıkla kullanılır. Ama zengin olmak düşünüldüğü gibi tesadüf değil, planlama, doğru kafa yapısına sahip olma, disiplin ve çalışma işi.  Ve zenginlerle zengin olmayanlar arasındaki en temek fark, zenginlerin paralarını doğru yönetmeyi biliyor ve bunun için zaman ayırıyor olmaları.

Zenginlerin para konusunda asla yapmadıkları:

2 7 HATA:1: Gerçeklerden kaçmak

Rakamlarla aram iyi değil, parasal konuları da hiç sevmem diyerek finansal konulardan uzaklaşmak ve bunlarla yüzleşmek istememek. Kişisel para durumunuzla ilgili gerçeklerden kaçarak varabileceğiniz tek nokta paranızın nasıl olduğunuz bile anlamadan buharlaştığını izlemeniz olacaktır. Sonuç, borç, az kazanç getiren yatırımlar, finansal huzursuzluk…

Çözüm: Karşılaşacağınız tablodan korkarak finansal gerçeklerinizden kaçmaktan vazgeçin. İlk adım olarak bankanızı arayıp hesaplarınızın, varsa kartlarınızın ve kredilerinizin durumunu öğrenin. Nelere sahipsiniz, nereye ne kadar borcunuz var yazın, yüzleşin. Gerçeklerle yüzleştiğinize göre sıra durumunuzu nasıl istediğiniz yöne çevireceğinize dair planlama yapmaya geldi demektir. Finansal anlamda hayalinizdeki durumda olan kişilerle konuşup, danışmaktan çekinmeyin.

3 7 HATA:2: Aşırı harcama yapmak

Zenginleri yaz kış tatil yapan, ne isterse alan kişiler sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Milyonerler en lüks arabalarla gezip, sürekli alışveriş yapmıyorlar. Finansal durumları çerçevesinde uygun şekilde harcama yapıyorlar. Ve tam da bu sayede zengin oluyorlar.
Çözüm: Kendinize zaman ayırın, oturun ve düşünün. Bugün aldığınız “ıvır zıvır” mı daha kıymetli, kenarda bir paranız olduğunu bilmenin verdiği finansal huzurunuz mu? Finansal huzurunuzu seçeceğinize emin olarak size tavsiyem, her alışverişe çıktığınızda ya da kredi kartınızı çıkartıp internetten bir şey satın alırken finansal huzurunuzu aklınıza getirin ve harcamalarınızı tıpkı zenginler gibi bütçeniz dahilinde yapın.

4 7 HATA:3: Büyük harcamalara hazırlanmamak

Evlenirken, bebek sahibi olurken ya da boşanırken genellikle son akla gelen para durumu oluyor. Nasılsa bir şekilde hallederim diyerek gerekli olduğu düşünülen tüm harcamalar borçlanarak da olsa yapılıveriyor. Oysa zenginler bu tarz durumlar için finansal planlamalarını önceden yapıyorlar. Çözüm: Hayatınızda yeni bir döneme geçiş yapıyorsanız ve bu durum için önceden planlama yapmadıysanız, şimdi hesap kitap yaparak harcamalarınızı planlamaya başlayın. Bunu yaparken duygusal değil gerçekçi yaklaşın. Böylece planlama dahilinde bütçenizi aşacak şekilde borçlanmadan, bazı şeyleri zaman yayarak işleri yoluna koyabilirsiniz.

5 7 HATA:4: Geç ödeme alışkanlığı

Her ay ya bir faturanızı ya da kredi kartınızı, kredinizi zamanından bir iki gün geç ödüyorsanız, zengin olma ihtimaliniz azalıyor demektir. Zenginler ödemelerini asla geciktirmezler. Bunun nedeni çok paraları olması da değil. Bu bir düşünce yapısı ve onların düşünce yapıları bir iki gün gecikme için ekstra para ödemeye karşı. Ayrıca geç ödeme sonucunda oluşacak kredi notlarının zarar görmesini de istemiyorlar.
Çözüm: Ödemelerinizi otomatiğe bağlayın. Hepimiz insanız ve unutmamız çok doğal. Buna karşı alabileceğimiz en kolay önlem de fatura, kredi, sigorta vs gibi tüm ödemelerimizi otomatiğe bağlamak. İşte bu kadar kolay! Ancak bunu yaparken ödeme dönemlerinde hesabımızda yeterli para olduğundan emin olmalıyız ki ek hesap limitinizi kullanarak ona faiz ödeme zorunda kalmayalım.

6 7 HATA:5: Gelir arttırmaya odaklanmamak
HATA:5: Gelir arttırmaya odaklanmamak

Her sabah işe giderken bir kahve almak ya da vitrinde görüp beğendiğiniz bir şeyi o anda satın almak sizin için çok önemli olabilir. Ancak bu istek dışı harcamalar için bazı şeylerden fedakarlık etmek zorunda kalırsınız.
Milyonerler ise bu tarz harcamalar yapmaktansa daha çok para kazanmaya odaklanırlar. Daha çok birikim yapmak için yapabileceğiniz tasarrufun bir limiti var ama daha çok kazanmanın yok!
Çözüm: Milyoner olmak gibi bir hedefiniz varsa, bazı harcamalarınızdan fedakarlık etmek de istemiyorsanız bunun tek çözümü daha çok harcamayı değil, daha çok kazanmaya odaklanmaktan geçiyor. Bunun için de kendinizi geliştirmeye, yeni şeyler öğrenmeye ve işinizde fark yaratmaya çalışın.

7 7 HATA:6: Ucuzsa alırım

Kısa süreli kullanacağınız ucuz bir ürünü 50 liraya almak yerine, 200 lira verip uzun süre kullanabileceğinizi almak da bir seçenek. Üstelik zenginlerin yaptıkları tam da bu. Hem nasılsa 50 lira iki tane alsam ne olur demeniz de olası… Oysa zenginler ucuz diye bir şeyi satın almazlar. Uzun dönem kullanabileceklerine daha fazla ödemekten çekinmezler.

Çözüm: Düşünce yapınızı değiştirin. Nasılsa ucuz diye bir şey satın almayın. İhtiyacınız olan bir şeyi satın alırken uzun süreli kullanacağınız ürünü en iyi fiyata bulmak için çabalayın. Gerekli gördüğünüz durumlarda pazarlık yapmaktan çekinmeyin. En son model telefona sahip olmak yerine verdiğiniz para karşılığında hayatınıza ve size bir şey katacak olan deneyimlere odaklanın. (milyonerler genellikle son model telefon da kullanmıyorlar.)

Yorumlar
Kalan Karakter 800