Ikea Etkisi Nedir?

Zamanınızı, enerjinizi ve muhtemelen daha fazla para yatırmanızı gerektirecek bir ürün veya deneyim için daha fazla ödemeye hazır mısınız?

Zamanınızı, enerjinizi ve muhtemelen daha fazla para yatırmanızı gerektirecek bir ürün veya deneyim için daha fazla ödemeye hazır mısınız?

Aslında evet, bu sizsiniz!

El emeğini en aza indirerek Amerikalı ev kadınlarının hayatını kolaylaştırmaya yönelik kapsamlı bir eğilimin parçası olan hazır kek karışımları 1950'lerde piyasaya sürüldüğünde ev kadınları başlangıçta bu yeniliğe karşı direnç göstermişti: Karışımlar yemek yapmayı çok basitleştirerek emek ve becerilerinin değersiz görünmesine neden oldu. 

Sonuç olarak, üreticiler tarifi bir yumurta eklemeyi gerektirecek şekilde değiştirdi; bu değişikliğin sonraki süreçte daha fazla benimsenmesine yol açmasının muhtemel birkaç nedeni olsa da işi emekle yoğurmak çok önemli bir bileşen olarak görüldü. (Norton, Mochon ve Ariely, 2011)

Peki Nedir Ikea Etkisi?

Davranışsal ekonomiye göre yapım ya da montaj sürecinin bir parçası olduğumuz ürünlere daha fazla değer verme eğilimindeyiz.

İşte “Ikea Etkisi”nin birkaç örneği:

Build-a-Bear: İnsanlara kendi oyuncak ayıcıklarını tasarlamaları için alan yaratan Amerikan şirketi

Haycations: Ziyaretçilerin kendi yemeklerinin hasadını yaptıkları çiftlik tatili 

Başka bir deyişle, Ikea Etkisi işin bir kısmına dahil olabilmek için bize ekstra ödeme yaptırır.

Çalışmalar gösteriyor ki, montajını kendimiz tamamladığımız ürünlere ön montajlı ürünlerden %63 daha fazla ödeme yapma eğilimindeyiz. 

Ne var ki Ikea etkisi ancak ve ancak ürünlerin parçalarını başarılı bir şekilde bir araya getirdiğimizde ortaya çıkıyor. Ürünleri yapılandırıp bozduğumuzda ise Ikea Etkisi ortadan kalkıyor.

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CSeTxiHrM_8/

Tesla’nın Bitcoin Karı Ne Kadar? Bitcoin'e yatırım yapan Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın elde ettiği kar belli oldu. Bitcoin ne kadar yükseldi? Tesla ne kadar kar etti? İşte detaylar:

 

 

Etiketler Ikea Ikea Etkisi
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store