Taksitli borçlar için yeni düzenleme

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, taksitlendirilen borçlar için borcun yüzde 10’u ödenmeden ‘borcu yoktur’ yazısı verilmeyeceği şartı kaldırıldı.

Güncelleme:

 Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Tahsilat Genel Tebliği"ne göre, vergi dairelerine borcu olan mükellefler borçlarını ödemede çok zor duruma düşmüşlerse taksitle ödeme talebinde bulunabiliyor.

Borçlunun çok zor durumda olması ve diğer şartları taşıması halinde 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un ilgili maddesi kapsamında belirlenen şartlar dahilinde borç, tecil edilerek, taksitler halinde ödenebiliyor.

Yüzde 10 Şartı

Talepleri kabul edilen borçlular muhtelif nedenlerle ihtiyaç duydukları vergi borcu bulunmadığını gösterir yazıları taksitlendirilen borçlarının yüzde 10'unu ödemek şartıyla alıyor.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ekonomik ve mali alanda oluşturabileceği etkiler dikkate alınarak, söz konusu kanun maddesi kapsamında tecil edilen borçların yüzde 10'unun ödenmesi şartına bağlı olarak borcun bulunmadığını gösteren yazının verilmesi uygulaması 31 Temmuz'a kadar kaldırıldı.

Bu kapsamda ilgili kanuna göre borcu taksitlendirilenler, başka borçları bulunmuyorsa, taksitlendirilen borçlarının yüzde 10'unu ödemeden, "borcu yoktur" yazısını alabilecek.

Yeni ay gelmeden yeni hedefler belirleyin!Yeni ay gelmeden yeni hedefler belirleyin!Yeni ay gelmeden hedeflerinizi belirleyebilir ve planladığınız hedefler doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Peki neler mi yapabilirsiniz?

 

 

Etiketler vergi borç taksit
Yorumlar
Kalan Karakter 800