SWIFT Sistemi Nedir?

SWIFT Sistemi nedir? Rusya için verilen SWIFT yasağı, diğer ülkeleri etkiler mi?

Güncelleme:

SWIFT kelimesi Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltması olarak kullanılıyor. SWIFT sistemi ise yurt içi veya yurt dışındaki banka hesaplarına, döviz olarak gerçekleştirilen tüm para transferlerinin yapılmasını sağlayan bir sistem. Bu sistem sayesinde, bir yerden bir yere para göndermek çok daha hızlı hale geliyor.

Merkezi Belçika’da olan ve kendini bağımsız olarak tanımlayan sistemde 200’ün üzerinde ülke ve 11 binden fazla banka ve finans kurumu var. Sistem, ABD ve İngiltere dahil önde gelen merkez bankalarıyla ortaklaşa denetleniyor.

SWIFT Sistemi ve Rusya

ABD ve AB, Rusya’nın SWIFT sistemi içinden çıkarılmasına karar verdi. Bunun da doğrudan Rus ticaretini vuracağı düşünülüyor. Sistemden çıkmak, Rus şirketlerinin iş yapmasının önündeki en büyük engellerden biri olacak. 

Uluslararası ticareti kolaylaştıran bir mesajlaşma sistemi de diyebileceğimiz SWIFT sistemi, Rusya için önemli finanslar sonuçlar doğuracak. Çünkü, SWIFT yasağı, ülkenin küresel finans piyasalarına erişimin de kısıtlanması demek. 

Rusya için SWIFT Yasağı, Diğer Ülkeleri Etkiler mi?

Evet. Rusya için uygulanan SWIFT yasağı ile ihracatçılar ülkeye mal göndermeyi daha riskli bulacaktır. Diğer bir tarafta da maliyet var. SWIFT’ten çıkmak, ihracatçıların mal gönderimini daha maliyetli yapmasına neden olacak. 

Dolayısıyla Rus ürünlerini satın alan alıcılar, alternatiflere bakacaktır.

Petrol ve tarım ürünlerinin önemli bir ihracatçısı konumunda olan Rusya, bu ödemelerde de büyük aksaklıklarla karşılaşacaktır. Bu durumda bankalar, teker teker birbiriyle iletişime geçmeli ve ödemeleri gerçekleştirmeli. Bu da başta da söylediğimiz gibi hem riskli hem maliyetli hem de zaman kaybı.

Daha önce İran, SWIFT’ten dışlanan ülke olmuştu. 2012’deki İran nükleer programı gerekçesiyle ülke sistemden çıkarılmıştı. İran, bunun sonucunda petrol ihraç gelirlerinin neredeyseyse yarısını, dış ticaret gelirlerinin ise yüzde 30’unu kaybetti.

SWIFT tarafından bu tür yaptırımlarla ilgili de açıklama var. Kuruluş, bu yaptırımlarda hiçbir etkisi olmadığını söylüyor. Tüm karar hükümetlerde. (btchaber)

Rus Bankaları SWIFT Sisteminden ÇıkarıldıG7 ülkeleri tarafından Rus bankalarının SIWFT Sisteminden çıkarılması kararı verildi.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800