Kıyır kıyır tuzlu kurabiye tarifi için buraya!

Kıyır kıyır tuzlu kurabiye yapmak doğru tarif ile mümkün olabilir. Yalnızca 6 malzemeden oluşan bu tarife sizler için haber içerisinde yer verdik.

Güncelleme:

Şeker tüketmek istemeyenlerin tercihi tuzlu kurabiyeden yana oluyor. Kıyır kıyır tuzlu kurabiye yapmak ise her zaman tutturulabilen bir şey olmayabiliyor. Oldukça lezzetli atıştırmalık olan tuzlu kurabiye tarifinin ayrıntılarını sizler için derledik. Nefis tuzlu kurabiyenin tarifinde neler yer alıyor? İşte, sizler için evdeki malzemelerle pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz kıyır kıyır tuzlu kurabiye tarifi...

Tuzlu kurabiye malzemeleri

·        2 adet yumurta

·        125 gram margarin veya tereyağı

·        1/2 sıvı yağ

·        Bir çay kaşığı tuz

·        Bir yemek kaşığı şeker

·        Bir paket kabartma tozu

·        3 su bardağı un

Kurabiyenin üzeri için

·        Yumurtanın sarısı

·        Susam

·        Çörek otu

Kıyır kıyır tuzlu kurabiye tarifi için buraya! resim: 0

Tuzlu kurabiye yapımı

Tuzlu kurabiye yapımına başlarken öncelikli olarak tereyağı veya margarini yoğurma kabuğu içerisine alınır. Fırın 170 dereceye getirilerek ısıtılır. Sonrasında un dışında kalan malzemeleri yoğurma kabı içerisine ekleyerek iyice karıştırılır. Karışım içerisine elenen un azar azar eklenir ve iyice karıştırılır. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur kıvamı elde edilir. İkiye katlanmış yağlı kağıt arasına hamur yerleştirilir. Yağlı kağıt arasına yerleştirilen hamur merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında olacak şekilde açılır.

Açılmış olan hamurun kalın veya ince olmaması gerekir. Açılan hamur hangi şekil verilmek isteniyorsa o şekil verilerek tepsiye yerleştirilir. Tepsi içerisine bu aşamada yağlı kağıt serilmesi oldukça önemlidir. Kurabiyelerin piştikten sonra tepsi içerisinden kolaylıkla çıkması oldukça önemlidir. Belli aralıklarla yağlı kağıt üzerine serilen hamurların üzerine yumurta sarısı sürülür. Yumurta sarısı her bir hamurun üzerine eşit bir şekilde dağıtıldıktan sonra isteğe göre çörek otu veya susam eklenir.

Dilerseniz çörek otu ve susamı aynı anda kullanabilirsiniz. Öncesinde 170 derecede ısıtılmış olan fırın içerisine kurabiyeler verilir. Bu tarif ile yapılacak olan kurabiyeler için pişirim süresi 20 ila 25 dakika olarak geçiyor. Ara ara kontrol ederek kurabiyelerin pişip pişmediğine bakabilirsiniz. Soğuyan kurabiyeler sonrasında servis edilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Alican Ağırkaya
Ya typ yani işkur işçilerine kadroya dahil olacak mı,? Taşeron işçileri TC. Din evladında işkurlar typ liler işçileri neciz bizlerde başka devletlerin denmi geldik evet typ yani işkurlarada kadro gelsin