Kabin görevlilerinden uyarı! Uçak yolculuğunda yapmamanız gereken 9 davranış

Amerika'daki uçuş görevlileri arasında yapılan bir araştırma, kabin ekibinin yolcuların belirli davranışlarından rahatsız olduğunu ve yolculardan bekledikleri nezaket kurallarını ortaya koydu. İşte uçuş ekibinin yolculardan istemediği 9 davranış...

Güncelleme:

Uçuş görevlileri, seyahatler sırasında insanların çeşitli nedenlerle ve bazen düşüncesizce davrandıklarını gözlemledi.

HuffPost tarafından yapılan araştırmada, uçuş görevlilerinin yolcu olarak uçarken hangi davranışlardan kaçındıkları soruldu.

İşte uçuş ekibinin yolculardan istemediği 9 davranış...

Uçakta ayakkabısız dolaşmak

Uçuş görevlileri, uçuş sırasında ayakkabısız dolaşmanın hem sosyal görgü kurallarına aykırı olduğunu hem de hijyen açısından sakıncalı olduğunu belirtiyorlar. Jay Robert, "Uçuşta yolcu olduğumda, asla ayakkabılarımı çıkarırken, çıplak ayakla yürürken veya ayaklarımı duvarların ve koltukların üzerine koyarken yakalanmam" diyor. Uçakların zemininin ve halılarının, günlük temizliklere rağmen, çeşitli insan sıvılarıyla lekelenebileceğini ve temizlik ekiplerinin genellikle sadece kokuyu maskelemeye odaklandığını ekliyor.

Kabin ekibinin alanına izinsiz girmek

Bir başka uçuş görevlisi, yolcuların uçağın mutfağında uzun süre durmamaları gerektiğini vurguluyor. Bu alanın, uçuş görevlilerinin çalışma ve yemek yeme alanı olduğunu belirtiyor. Kabin ekibinin uçuşlar arasında ve uçuş sırasında alabileceği molaların sınırlı olduğunu, bu nedenle mürettebatın alanlarına izinsiz girmenin önemli bir saygısızlık olduğunu ifade ediyor. Uçağın, kabin ekibinin ofisi gibi ele alınması gerektiğini ve mevcut sınırlı alanın tanınması ve saygı duyulmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Acil olmayan durumda çağrı düğmesinin çalınması

Bir uçuş görevlisi, acil bir durum olmadıkça çağrı ışığı düğmesini asla kullanmayacağını belirtiyor. Çoğu insanın bu düğmeyi ekstra içecek ve atıştırmalıklar için kullandığını düşünse de, aslında çağrı ışıklarının acil durumlar için saklanması gerektiğini vurguluyor. Uçuş görevlilerinin genellikle oturmadan sürekli hareket halinde olduklarını ve bir içki daha istemek için çağrı ışığını kullanmanın uygun olmadığını ifade ediyor. Eğer başka bir içkiye ihtiyacınız olursa, uçuş görevlilerinin güvenlik kontrolleri yapmak için sık sık kabine geldiklerini, bu zamanlarda talepte bulunabileceğinizi veya emniyet kemeri ışığı kapalıysa mutfağa giderek talepte bulunabileceğinizi belirtiyor.

Uçağa binerken uçuş görevlisine çöp vermek

Bir başka uçuş görevlisi, uçağa binerken uçuş görevlisine çöp vermenin uygun olmadığını ifade ediyor. İnsanların sıklıkla terminalden çöpleriyle uçağa geldiklerini ve çöpü atması için kabin görevlisine verdiklerini belirtiyor. Ancak, uçuş görevlilerinin yolcuların çantalarını yerleştirmelerine ve koltuklarını bulmalarına yardımcı olurken önemli uçuş öncesi kontroller yapmaları gerektiğini ve bu nedenle uçağa binmeden önce çöplerinizi havalimanındaki çöp kutularından birine atmanız gerektiğini vurguluyor.

Biniş sürecinde lavabo kullanımı

Uçuş görevlileri, biniş sürecinde lavabo kullanımının kaçınılması gerektiğini belirtiyorlar. Terminalde kullanılacak onlarca tuvalet bulunduğunu, uçağa biniş sırasında tuvaleti kullanmanın kalkışı geciktirebileceğini ifade ediyorlar. Bu durumda, yolcuların koltuklarına geri dönmek için trafik akışının tersine gitmeleri gerekeceği için, biniş sürecinde ve kalkıştan önce tuvalet ihtiyaçlarınızı gidermek önemli.

Fazla kilolu bir el çantası getirmeye çalışmak

Uçuş görevlileri, el bagajı boyut ve ağırlık sınırlamalarına uymanın önemini vurguluyorlar. Eğer bagajınızı tavandaki bagaj bölmesinden kaldıramıyorsanız, muhtemelen uçuş görevlileri de kaldıramayacaklarını belirtiyorlar. Çantanızı kontrol etmekten ve nihai varış noktanıza ulaştırmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklarını, ancak gereksiz yere omuz yaralanmalarına yol açmamak için bagaj sınırlamalarına uymanız gerektiğini ifade ediyorlar.

Yiyecek içecekle ilgili talepte bulunma

Uçuş görevlileri, uçuş gününde lezzetli ve doyurucu bir yemek istiyorsanız, havayolu şirketinin bunu sağlayacağını varsaymamanız gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle özel bir premium kabinde değilseniz, yiyecek ve içecek konusunda kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak önemli. Terminalden su almak ve evden yiyecek getirmek veya uçuştan önce yiyecek bir şeyler almak, seyahatinizi daha keyifli hale getirebilir. Uçak yemeğinin genellikle beklentileri karşılamadığı ve üzülmeye değmeyeceği ifade ediliyor.

Organize olmadan uçağa binmek

Uçuş görevlileri, uçağa binmeden önce organizasyonun önemini vurguluyorlar. İzlanda havayolu Play'de kıdemli kabin ekibi üyesi Sif Björnsdóttir, uçağa binmeden önce ihtiyaç duyulan her şeyin koltukta hazır durumda olmasının ve geri kalan her şeyin uçuş çantasında bulunmasının önemli olduğunu belirtiyor. Bu sayede, koltuğa ulaşmanın saniyeler sürdüğünü ifade ediyor. Eğer bir yolcu çantasından bir şeyler almak için çok fazla zaman harcarsa, diğer yolcuların o kişinin koltuğuna oturmasını beklemek zorunda kalacağını vurguluyor.

Kabin görevlilerine kaba davranmak

Uçuş görevlileri, mürettebat üyelerine karşı kaba davranmanın kabul edilemez olduğunu belirtiyorlar. Uçuş görevlisi olarak çalışmanın, bakış açısını değiştirdiğini ve göz teması kurma, merhaba deme, teşekkür etme ve çalışanlara saygılı davranma gibi davranışları önemli hale getirdiğini ifade ediyorlar.

Bir uçuş görevlisinin sınırlı olanaklarla çalıştığını ve sihirli bir şekilde daha fazla bagaj alanı yaratamayacağını veya bozuk bir uçağı tamir edemeyeceğini anlamak önemli. Uçuş görevlilerinin asıl görevinin güvenliği sağlamak olduğunu ve yiyecek ve içecek servisinin yanı sıra, uçakları tahliye etme, ilk yardım tekniklerini uygulama, acil durum ekipmanlarını kullanma, yangınları söndürme, tehlikeli maddelerle ilgilenme ve suya iniş durumunda hayatta kalma gibi becerilere odaklandıklarını vurguluyorlar. Uçuş görevlilerine karşı nazik ve saygılı olmanın önemini belirtiyorlar.

Etiketler uçak
Yorumlar
Kalan Karakter 800