İş ararken dolandırılmayın!

LinkedIn ve diğer iş mesajlaşma platformlarındaki anlık mesajlara karşı temkinli olma uyarısında bulunan siber güvenlik uzmanları, dosya indirme istekleriyle gelen mesajlara şüpheyle yaklaşılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Siber güvenlik şirketi ESET’in duyurusuna göre yeni bir Ducktail kimlik avı kampanyası, Facebook hesaplarını, tarayıcı verilerini ve kripto para birimi cüzdanlarını çalmak için kullanılan PHP'de yazılmış daha önce hiç görülmemiş bir zararlı yazılım yayıyor.

 YETİŞKİN VİDEOLARIYLA KANDIRIYORLAR

Kullanıcıları cezbetmek için kampanyanın parçası olarak oyunlar, altyazı dosyaları, yetişkin videoları ve kırık MS Office uygulamaları vaad ediliyor. Bu dosyalar ZIP formatında meşru web sitelerinde barındırılıyor. Çalıştırıldığında, kurulum arka planda gerçekleşirken, kurban ön uçta sahte bir 'Uygulama Uyumluluğunu Kontrol Etme' penceresi görürken arka planda dolandırıcılar tarafından gönderilen sahte uygulama yükleniyor.

SON DERECE DİKKATLİ OLUN

Güvenlik şirketi, yeni kimlik avı saldırısı ile ilgili şu uyarılarda bulundu; LinkedIn ve diğer iş mesajlaşma platformlarındaki anlık mesajlar söz konusu olduğunda kullanıcıların son derece dikkatli olması gerekiyor.

 OYUNLARDA HİLE YAPAN DOLANDIRILABİLİR

Bu platformlardan gelen mesajlar, alışık olduğumuz ve kullandığımız  standart e-postalar kadar sık. Gelen mesajlar, özellikle dosya indirme istekleriyle size ulaşıyorsa, olası kimlik avı e-postalarında olduğu gibi şüpheyle yaklaşılmalıdır.

Kötü amaçlı yazılım, birçok bilgiyi hızla çalabilir. Kurbanın şirketindeki reklamları yöneten Facebook hesaplarına bağlı verilere özel olarak odaklanarak tarayıcılarından bilgi çalar. Hedeflerini dikkatli bir şekilde seçer. Bu hem maddi hem de itibar kaybına yol açabilir.  Bu kimlik avı saldırısında, saldırganların kripto para cüzdanlarıyla da ilgilendikleri görülüyor. Kullanıcıların korsan yazılım ve  oyun modlarından,  hilelerden kaçınmaları gerekiyor.

Bütçenizi nasıl tutuyorsunuz? Doğru bütçe için 5 adımBütçenizi nasıl tutuyorsunuz? Doğru bütçe için 5 adımBütçenizi tutma şekliniz harcama ve bütçe yapma sürecine bilinçli farkındalık getirilmesine yardımcı olur.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800