CFA programına seçilen 8 girişim açıklandı

4 milyon dolar ve üzeri finansman arayan proje sahiplerine destek sağlayan Climate Finance Accelerator (CFA) programına başvuran 94 girişim arasından seçilen 8 girişim açıklandı.

1 10 DUYURUSU 4 AY ÖNCE YAPILMIŞTI

Birleşik Krallık tarafından fonlanan ve iklim kriziyle mücadele eden projelerin geliştirilmesini amaçlayan Climate Finance Accelerator (CFA) programının Türkiye yürütücülüğünü PwC Türkiye üstlenmişti.

CFA Programı’nın Türkiye ayağını yöneterek sürdürülebilir ekonomi ve doğaya katkı sağlamak için çalışan PwC Türkiye, dört ay önce diyerek şu duyuruyu yapmıştı: “Karbon emisyonunu düşüren, sürdürülebilir bir projeniz mi var? Projenize finansman ve teknik destek arıyorsanız sizi Climate Finance Accelerator (CFA) programına başvurmaya davet ediyoruz.”

2 10 EN AZ 4 MİLYON DOLAR FİNANSMAN

4 milyon dolar ve üzeri finansman arayan proje sahiplerine teknik ve finansal hazırlık, bilgi paylaşımı ve finansmana erişim konusunda destek ve ücretsiz eğitim olanakları sunan programa 94 girişim başvurmuştu.  Programa seçilen 8 girişim açıklandı. İstanbul ve Londra’da gerçekleştirilecek yatırımcı etkinliklerine de katılacak 8 girişim şunlar:

3 10 ALGDEHA

Algdeha, gıda ve yem endüstrisine, kendi inovatif ve sürdürülebilir üretim modelinden elde ettiği omega-3 bakımından zengin içeriğe sahip mikroorganizma temelli çözümler üretiyor. Bu çözümler yüksek omega-3 yağ asidi ve yüksek protein içeriği sayesinde, yem katkısı olarak kullanıldığında balıkçılık aktivitelerini azaltıyor. Bu aktiviteler sonucu salınan karbondioksit miktarını azaltıyor.

4 10 BIOTREND

Biotrend Enerji, 18 tesisi ile entegre atık yönetimi, atıktan enerji üretimi ve alternatif yakıt üretimi faaliyetlerini yürütüyor. 30 MWe kurulu güce sahip Biyokütle Santrali yatırımı, yaklaşık 10 MWe kurulu güce sahip Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi yatırımı ve devam eden atık yönetimi yatırımlarından oluşan proje portföyü ile CFA programına seçildi. Şirket, atık geri dönüşümü ve biyokütle enerji santrallerine yönelik bu yeni yatırımları ile sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlamakta ve daha yeşil bir gelecek için çalışıyor.

5 10 EVREKA

Evreka, atık yönetimi ve döngüsel iş modellerine uyum sağlaması gereken çok çeşitli sektörlerde dijitalleştirilmiş uçtan uca atık ve malzeme yönetimi çözümleri geliştirmektedir. Evreka, ambalajdan ham maddelere kadar tüm malzemelerden geri kazanım, yeniden kullanım ve geri dönüşüm yoluyla maksimum değeri elde ederek kapalı devre sistemlerin geliştirilmesine katkı sunmaktadır.

6 10 GARBİYOGAZ

Garbiyogaz, son ürün olarak doğalgazın yenilenebilir alternatifi olan biyometan üreten bir oksijensiz çürütme tesisidir. Tesis zirai artık ve hayvansal atıkları biyometana çevirerek yılda 18.000 hanenin gaz ihtiyacı olan 17 milyon m3 biyometan üretecek ve yine yılda 150 bin ton CO2 eşdeğer emisyon azaltımı ile 15 milyon çam ağacının sağlayabileceği faydayı sağlayacaktır.

7 10 GIO

Gio, daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünya oluşturmak için yenilenebilir enerji üretimi ve elektrikli araç kullanımını birleştirmektedir. Elektrikli araç kullanımının artabilmesi, özellikle şehirler arası yollarda rahatça seyahat edilebilmesi için hızlı şarj hizmeti verilecektir. Sera gazı salınımını azaltmak ve enerji sürdürülebilirliği için, doğaya en zararsız şekilde elektrik üretimi sağlanabilen güneş enerjisini kaynak olarak kullanacaktır.

8 10 IWROBOTX

IWROBOTX, deniz yüzeyindeki katı ve sıvı atıkları toplayabilen insansız otonom deniz temizleme ve denizden kirlilik ile ilgili veri toplama araçları üretmektedir. IWROBOTX tarafından üretilen Doris; görüntü işleme teknolojisi sayesinde deniz yüzeyindeki katı ve sıvı atıkları otonom olarak toplayabilecek teknolojiye sahiptir. Doris; diğer deniz temizleme araçlarına göre 6 kat daha verimli çalışmakta ve yüzde 80 maliyet avantajı sağlamaktadır.

9 10 TEMSA

Temsa, deniz taşımacılığının elektrifikasyonu, soğutmalı üst yapıların elektrifikasyonu, tarım sektörü batarya paketleri, elektrikli ve yakıt pilli (hidrojen) çevre dostu otobüs ve kamyonlar, maliyeti azaltılmış, enerji yoğunluğu optimize edilmiş yeni nesil pouch cell ve paket üretimi gibi düşük karbonlu projelerden oluşan geniş bir proje portföyü ile CFA programına seçilmiştir.

10 10 WEROVER

Werover, yenilenebilir enerji sektörünü yapay zeka, nesnelerin İnterneti ve robotik teknolojilerle entegre ederek tahmine dayalı bakım çözümleri sunmakta ve yenilenebilir enerji üretiminde sürdürülebilirliği hedeflemektedir. Werover yazılım çözümleri sayesinde santral operatörleri, enerji varlıklarının sağlık ve saha durumunu 7/24 izleyebilirler. Bu sayede santrallerde verimlilik artmakta ve enerji varlıklarının ömrü uzamaktadır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800