Bir Tavırdır Beşiktaş kısa filmi yayınlandı! Murat Boz başrol...

Bir Tavırdır Beşiktaş kısa filmini yayınlayan Siyah-Beyazlılar, kuruluş dönemine ait bir hikayeye yer verdi. Çanakkale şehitlerine selam duran projede Murat Boz başrol oynadı.

Güncelleme:

   Bir Tavırdır Beşiktaş kısa filmini X hesabından paylaşan Siyah-Beyazlılar, kuruluş döneminde geçen hikayede Mehmet Şamil, Fuat Balkan ve Miralay Muhittin'e yer verdi. Çanakkale şehitlerine ve Beşiktaş'ın doğumgününe özel olarak hayata geçirilen projede Murat Boz başrol oynadı.

   1903’te kulübün kurucularından Mehmet Şamil Shaplı, tescil emrini veren Miralay Mutassarıf Muhittin Akyüz, 3 dönem başkanlığını yapan bir numaralı sicil üyesi Fuat Balkan'In bir araya gelerek, Beşiktaş tavrını ortaya koyması anlatılıyor. Bu kısa film, Renklerin seçiminden geleceğe mesaja, o dönemin şartlarından İngiltere'de futbolun yayılmasına kadar pek çok önemli anektou barındırıyor.

Mehmet Şamil kimdir?

   Mehmet Şamil Bey Serencebey’deki Osman Paşa konağının bahçesinde kardeşleri ve arkadaşlarıyla birlikte genç yaşta özel izinle Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü'nü kurdu ve ilk başkanı oldu. Futbolun yasak olduğu kuruluş yıllarında kulübün faaliyette olduğu başlıca branşlar güreş, halter ve jimnastikti. Şeyh Şamil’in torunu, Kulübümüzün kurucusu Mehmet Şamil Bey başkanlığının ardından ilerleyen yıllarda diplomatlık ve gazetecilik yapmıştır. Soyadı kanunuyla birlikte Shaplı soyadını almıştır.

Fuat Balkan kimdir?

   Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü'nün kurucularından asker, siyaset adamı ve milletvekili Fuat Balkan, 1911 yılında tescil edildikten sonra kulübümüzün sicil defterine 1 numaralı üye olarak kaydedilmiştir. Fuat Balkan’ın doğduğu Ihlamur sokaktaki ev kulüp merkezi olmak üzere, ismi Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirilmiştir. Balkan direnişi ve istiklal savaşında subay olarak hizmetler vermiş, üç dönem kulüp başkanlığımızı yapmıştır. Soyadı kanunuyla birlikte balkan savaşlarındaki hizmetlerinden dolayı Balkan soyadını almıştır. Fuat Balkan eskrim dalında üç kez olimpiyat oyunlarına katılıp ülkemizi temsil etmiştir.

Miralay Muhittin kimdir?

   Miralay Muhittin Bey, balkanlar başta olmak üzere tüm cephelerde savaşmış ve devletin tüm kademelerinde görev yapmıştır. Beyoğlu Mutasarıflığına atandıktan sonra Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün tescil edilen ilk Türk spor kulübü olması için Fuat Balkan’ı görevlendirmiş, tescili bizzat kendisi yapmıştır. İstanbul’da görev aldığı dönemde kulübümüzün düzenlediği tüm spor etkinliklerine maddi destek sağlamıştır. Muhittin Paşa yıllar içinde kulübümüzün tüm kurucularını bir arada tutan güçlü bir karakter olmuştur. Türk ordusunda generalliğe yükselmiş, soyadı kanunuyla Akyüz soyadını alan Muhittin Paşa birçok esere imza atan bir bestekar olarak da tarihteki yerini almıştır.

Etiketler Beşiktaş
Yorumlar
Kalan Karakter 800