Araç sahipleri dikkat: Kış lastiği fiyatları arttı

Kış lastiği sezonu başladı ve hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düşerken kış lastiğine ihtiyaç duyuluyor. Önceki yıllarda kış lastiği tercih eden sürücüler şimdi şanslı hissediyor. Bu yıl, orta sınıf kış lastikleri için sürücülerin otomobillerinde en az 7 bin TL'yi gözden çıkarmaları gerekiyor.

Güncelleme:

SUV modellerinde ise kış lastiği masrafı en az 8,400 TL'yi bulurken, üst sınıf araç modellerinde masraf 20.000 TL'ye çıkıyor. Bu yıl, yurt genelinde hava sıcaklıklarının beklenenden daha erken 7 derecenin altına düşmesiyle birlikte yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'tan 25 Kasım'a çekildi. Durum böle olunca araç sahiplerinin 7 bin ve 20 bin TL'yi gözden çıkarmaları gerekiyor.

Kış lastiklerinde yüzde 70 artış

Servislerdeki yoğunluk, şehir içindeki ana caddelerden ara sokaklara kadar uzandı. Önceki yıllarda kış lastiği tercih eden sürücüle daha şanslı oldu. Zira kış lastiğini önceden alanlar sadece lastik değişimi için ödeme yaparak kurtuldular. Ancak yeni bir kış lastiği takımı almayı tercih eden sürücüler, geçen yıla kıyasla fiyat artışlarıyla karşılaştılar ve bu artış oranı yüzde 70'in üzerine çıktı.

Araç sahipleri dikkat: Kış lastiği fiyatları arttı resim: 0

En az 7 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor

Türkiye'de en çok satılan lastik ebatı olan "205/55/R16" ölçüsündeki kış lastikleri, orta kalitede 1.700 TL'den başlayarak üst düzey modellerde 3.500 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu yıl, sürücülerin en çok tercih ettiği lastik ölçüsünde bir set alabilmek için yaklaşık 7.000 TL'yi gözden çıkarmaları gerekiyor. Üst sınıf kış lastiklerinde ise bir takımın fiyatı 15.000 TL'yi aşabiliyor. Piyasada 1.000 TL'nin altında satılan kış lastikleri bulunsa da lastik servisleri ve uzmanlar Çin menşeli olan bu lastikleri sürüş güvenliği açısından önermiyor.

215/60/17 ölçülerindeki orta sınıf kış lastikleri, başlangıç fiyatı olarak 2 bin 100 TL'den başlayıp, üst sınıf modellerde 4 bin 700 TL'ye kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla, SUV sahipleri lastik takımı alırken 8 bin 400 TL ile 19 bin TL arasında değişen fiyat aralıklarından bir seçim yapmak durumundalar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800