Yeni yılda iyi başlangıç için cevaplamanız gereken 10 soru!

2022 yılının nasıl geçtiğini değerlendirmenin tam zamanı. Parasal olarak ne durumdaydınız? Paranız nereye gitti, hedeflerinizin neresindesiniz? Bu yıl maddi açıdan durumunuzu korudunuz mu? Bunları anlamak ve 2023’e daha iyi bir başlangıç yapmak için cevaplamanız gereken 10 soru...

2023 yılı finansal hedeflerinizi belirlediniz mi?

2022 yılında belirlediğiniz hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi ya da bu konuda ne kadar ilerlediniz? "Yeni Yıl Kararları" Araştırması, 2023 yılına girerken benzer bir karar alanların bu kararlarını uygulayıp uygulayamadıklarını da sorguluyor. Alınan yanıtlara göre, Avrupalıların yüzde 52'si 2022'de aldıkları finansal kararları uyguladıklarını ifade ederken Türkiye'de ise başarılı olduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 43. Peki siz ne durumdasınız? Hedeflediğiniz yerde değilseniz planınızı yeniden gözden geçirin.

Yeni yıla ne kadar borçla girdiniz?

Kendinize bir borç listesi yapın: Ev veya araba kredisi, kart borçları, kredili mevduat hesabı, eş dost borçlarını da unutmayın. Bütün banka borçlarınızı toplu olarak görebilmenin kolay yolu Findeks.com kredi raporunuzu almak. Belki borçlarınızı tamamını görmek moralinizi bozabilir ama kendinize borç ödeme planı yapmak, daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

2022'de ne kadar biriktirdiniz?

2022 yılı için belirlediğiniz birikim hedefini gerçekleştirdiniz mi, eğer birikim yapamadıysanız bunun sebebi neydi? Hedefiniz gerçekçi değil miydi? Yoksa beklenmedik harcamalarınız mı oldu? Bu sene birikim hedefinizi gerçekleştirmek için ne yapacaksınız?

Yatırımlarınızın yıllık getirisi ne oldu?

Yatırımlarınızın yıllık getirisini hesapladınız mı? 2022 yatırım araçlarının yıllık getirisi ile kendi yatırımlarınızın getirisini karşılaştırın. Kayıplar yaşadıysanız 2023 yılı için portföyünüzde değişiklik yapacak mısınız? Eğer net getiriniz enflasyonun üzerinde ise sizi kutluyoruz.

Kredi notunuzu biliyor musunuz?

Bankalara kredi ve kredi kartı başvurusu yaptığımızda, kredi notumuza bakılır. Kredi limitimiz, yeni kredi verilip verilmeyeceği bu nota göre belirlenir. Hatta bazı bankalar, verecekleri kredinin faizini belirlerken de kredi notumuza göre karar vermeye başladılar. Bu giderek yaygınlaşacak bir uygulama olacak.

2023 yılında ne kadar geliriniz olacak? Daha fazlasını yapabilir misiniz?

Bir kurumda tam zamanlı çalışıyor olabilirsiniz. Ya da kendi işinizi yapıyorsunuz diyelim. Ek gelir elde etmenin yollarını araştırmakta fayda var.

Bu sene ne kadar birikim yapacaksınız?

Kendinize finansal hedefler koyun. Ev için peşinat biriktirmek, borçları bitirmek veya almak istedikleriniz için birikim yapmak. Hedefleriniz için aylık ne kadar ayırabileceğinizi planlayın.

Bütçenizde kısıntı yapacak mısınız?

Geçen yıl gelirinizden fazla mı harcadınız? Bunu önlemek için hangi bütçe kalemlerinden kısabileceğinize karar verin. Belki de yaptığınız bütçe size uygun değil. Bütçeniz üzerinde yeniden çalışmanın tam zamanı. Harcamalarınızdaki önem sırasını gözden geçirin. Önemsiz harcamalarınızda kısıntı yaparak mutlak harcamalarınızın limitini artırabilirsiniz.

Acil durum fonunuz ne durumda?

Eğer hala beklenmedik harcamalar (işten çıkarılma, sağlık vs.) için bir acil durum fonunuz yoksa birikim planında buna öncelik verin. Aylık giderlerinizin bin bölümünden tasarruf ederek acil durum fonu oluşturun.

Tasarruf edebileceğiniz birtakım alışkanlıklarınız var mı?

Geçen yıla ait kredi kartı ekstrelerinizi inceleyin. Hangi harcamalarınız gereksizdi? Bu sene hedeflerinizi gerçekleştirmek için vazgeçebileceğiniz zaaflarınızı belirleyin. Alışkanlığınızdan vazgeçmenizin size ne kazandıracağını yıllık olarak yazın.

Yapay zekâ 2023’ü sarıp sarmalayacakYapay zekâ 2023’ü sarıp sarmalayacakYapay zekânın kuşatması 2023’te devam edecek mi? sorusunun yanıtını uzmanlar “Evet hem de çok daha fazla“ diye veriyor. 2023’te dijital ve fiziksel dünyaların yakınlaşacağı belirtilirken, süper uygulamalarla daha çok karşılaşacağımıza dikkat çekiliyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800