Yeni Ayda Yeni Hedefler Belirleyin

Yeni ayda hedeflerinizi belirleyebilir ve planladığınız hedefler doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Peki neler mi yapabilirsiniz?

Eğitiminize Odaklanın

İyi bir eğitim yolunda hayatınızı iyileştirmek istiyorsanız, neden önümüzdeki bir ayı eğitiminiz için bazı hedefler belirlemeye ve netleştirmeye ayırmayasınız? Yeni beceriler öğrenmek yalnızca bilginizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda gelirinizi de artırabilir! 

Enstrüman çalmayı öğrenin

Müzik hayatımızı son derece zenginleştirebilir ve eğer bir müzik aleti çalmak istiyorsanız, önümüzdeki ay derslere başlamak için mükemmel zaman olabilir. Enstrüman öğrenmek size hem bir meydan okuma hem de bir tür eğlence sağlayabilir ve yıllarca yapmak için harika hobidir. 

Yabancı dil öğrenin

Dil öğrenmek, hafıza, yaratıcılık, gelişmiş problem çözme becerileri ve diğer kültürleri anlama gibi faydalar sunar. Öyleyse neden yeni bir dil öğrenmek için harekete geçmiyorsunuz.

Meditasyon yapın

Her sabah on dakika meditasyon gibi yeni bir alışkanlık denemek size çok iyi gelebilir. 

Spiritüel podcast'leri dinleyin

Manevi bir rehber veya lider tarafından oluşturulan bir podcast'i dinlemek, moralinizi yükseltmenin ve yeni aylık hedeflerinizi sağlamlaştırmanın harika bir yolu olabilir. Bu nedenle, belirli inanç veya inanç sisteminiz için önerilen podcast'lere bakın ve her gün veya haftada belirli sayıda bölüm veya belirli bir zamanda dinlemeyi hedefiniz haline getirin. 

İlişkilerinizi geliştirin

Yeni bir ay, ilişkileriniz için yeni hedefler isteyebilirsiniz. Araştırmalar iyi ilişkilerin uzun vadeli mutluluğunuz üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu gösterdiğinden, sağlıklı ilişkilerin önemi göz ardı edilemez.

Evliliğiniz için aylık hedefler belirleyin

Evliliğinizi geliştirmek için yeni hedefler üzerinde çalışabilirsiniz. İşte dikkate alınması gereken bazı evlilik hedefleri:

Eşinizi daha fazla dinleyin

Sürekli konuşuyorsanız, bundan sonra daha fazla dinlemeye çalışın. Normalde konuşmayı sürdürüp sürdüremediğinizi düşünün ve eşinizle konuşurken dinlemeye çalışın. 

Sorunları çözmek için terapiste görünün

Bazen ilerlemek için tarafsız bir yabancının yardımına ihtiyaç duyarsınız. Zorlu konuşmaları kolaylaştırmak ve evliliğinize fayda sağlamak için lisanslı bir terapist arayabilirsiniz.

"Yeni ayın yeni hedefleri" yaklaşımınızın parçası olarak aylık bütçe toplantıları yapın

Finansal açıdan aynı yerde olmak evliliğinizi gerçekten güçlendirebilir. Aylık bir bütçe toplantısı ile ikinizin de aynı hedefleri hedeflediğinizden emin olabilir. Bunu da eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Çocuklarınızla ilişkileriniz için aylık hedefler belirleyin

Ebeveynler için, çocuklarınızla kurduğunuz ilişki, hayatınız üzerinde en etkili olanlardan biridir. Yeni ay, sıfırlamak için harika bir zaman olabilir. Bu nedenle, çocuklarınızla olan ilişkilerinizde size yardımcı olması için şu hedefleri deneyin:

Eleştiriyi sınırlayın

Belki her zaman olumsuzu görmekle uğraşıyorsunuz ve çocuklarınıza olumlu yorumlar yapmaya odaklanmayı hedef haline getirebilirsiniz. Onlara becerilerinden dolayı iltifat etmeyi unutmayın. 

Onlara zaman ayırın (Bu "yeni ay yeni hedefler" fikrine öncelik verin)

Sadece gelirinizin değerini değil zamanınızın maddi olmayan değerini düşünün.

Para durumunuz için hedefler belirleyin

Yeni bir ayın yeni başlangıcı yeni finansal hedefler üzerinde çalışmaya başlamak için harika bir zamandır. Finansal hayatınızı düzene sokmak hayatınızın neredeyse her yönünü etkiler, bu nedenle durumunuzu yeniden değerlendirmek ve iyileştirmeler için çabalamak her zaman faydalı olacaktır. 

Borçlarınızdan kurtulun

Borcunuzu ödemek için bir plan yapın. Borç içinde olmak tonla strese neden olabilir. Ve bu borçtan kurtulmak stresinizi hafifletmeye yardımcı olabilir. Borç azaltma stratejinizde bu ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Acil durum fonunuzu oluşturun

Diğer bir finansal stres kaynağı, ortaya çıkan acil durumları karşılayacak paraya sahip olmamaktır. Acil durum fonu başlatıp, kendiniz için yatırım yapabilirsiniz. Bu yeni ayı, araba onarımları ve tıbbi faturalar gibi beklenmedik masrafları ödemek için fon oluşturmak üzere bir tasarruf alışkanlığı oluşturmaya başlamak için kullanın.

Eğlenceli bir şey için tasarruf edin

Temel konuları ele almanın yanı sıra, eğlenceli bir şey için biraz para biriktirmek için zaman ayırın. Bu, yeni bir restoranda akşam yemeği gibi küçük bir şey olabilir veya seyahat planları gibi büyük olabilir. Dört gözle bekleyeceğiniz heyecan verici bir şeye sahip olmak, tasarruf etmeye motive olmanıza yardımcı olabilir.

Sağlığınıza yatırım yapın

Fiziksel sağlık, öncelikle diyet ve egzersizle ilgili birçok farklı hedefi içerir, ancak diğer faktörler de önemlidir. Deneyebileceğiniz aşağıdaki sağlık hedeflerini düşünün. Odaklanmak için her ay bir veya daha fazlasını seçebilir, ardından her biri daha kolay hale geldikçe daha iyi alışkanlıklar ekleyebilirsiniz.

Bir egzersiz rejimini başlatın

Sağlık uzmanları, sizin için güvenli olduğu sürece fiziksel egzersizlerin genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olduğu konusunda hemfikirdir. Hastalık riskinizi azaltabilir, kilonuzu yönetilebilir ve hatta beyin fonksiyonunuzu iyileştirebilirsiniz.

Adım izleyici kullanın

Bir adım izleyiciniz varsa, bu, kısa zaman dilimlerinde bile tüm gün boyunca daha fazla hareket etmeniz için sizi motive etmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar, kalp atış hızlarını ve uykularını takip etme yeteneğinin yanı sıra adım sayıları gibi sayısal bir hedef kaydına sahip olmayı gerçekten severler.

Uzun yoldan gidin

Daima vücudunuzu hareket ettirmek için fırsatlar arayın. Sağlıklı olmak ve hareket edebilmek çok önemli. Örneğin, asansör yerine merdivenleri kullanabilir veya gideceğiniz yerden daha uzağa park edip yürüyebilirsiniz.

Yeni bir egzersiz deneyin

Belki de yeni ay, size yabancı gelen bir egzersiz biçimini denemenin zamanıdır. Normalde koşuyorsanız, yogayı deneyin. Genellikle bir aerobik dersi alıyorsanız, bunun yerine kayak yapmayı deneyebilirsiniz.

"Yeni ay yeni hedefleriniz" yaklaşımınızın bir parçası olarak yeme alışkanlıklarınızı değerlendirin

Aylık hedef fikirleriniz, yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmeyi içerebilir. Kilo vermek veya diğer sağlık faktörlerini iyileştirmek istiyorsanız, belki de bir değişiklik zamanı gelmiştir. İyi haber şu ki bütçe dostu da bir sürü lezzetli yemek var.  

Yiyeceklerin sizi nasıl hissettirdiğini izleyin

Önümüzdeki ay, belirli yiyecek veya içeceklerin sizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin. Muhtemelen şeker, süt ürünleri veya kafein gibi hangilerine odaklanacağınıza dair bir tahmininiz var. Her öğeden sonra bedeninizin ve zihninizin nasıl hissettiğiyle birlikte bir yemek günlüğü tutmak, hangi değişiklikleri yapacağınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Yeni bir beslenme planı hakkında bilgi edinin

Belki de şu anki yeme şekliniz hakkında değiştirmek istediğiniz bir şeyi fark ettiğinizde, belirli bir diyet hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Örneğin keto diyetleri, şekersiz beslenme veya vejeteryan olma ile ilgili sesli kitapları okumak veya dinlemek için bir ayınızı ayırabilirsiniz.

"Yeni ay yeni hedefler" yolculuğunuzda her ay farklı bir yeme şekli deneyin

Bir diyet veya beslenme rejimini test etme yeni hedefini gerçekleştirmek için yeni bir ayı da kullanabilirsiniz. Sadece bir ay sonra tamamen ikinci doğa haline gelmeyebilir, ancak sizin için iyi olup olmayacağı konusunda iyi bir fikir edineceksiniz.

Finansal İyilik Haline Geçmek İster misiniz?Bireylere finansal okuryazarlık anlayışı kazandıran ve sohbet arkadaşı olan Moneye ile finansal iyilik haline geç!

 

Etiketler Eylül Yeni Hedefler
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store