Nasıl Her Gün Yüzde 1 Daha İyi Olunur?

Yüzde 1 daha iyi olmak ne demek? Nasıl her gün yüzde 1 daha iyi olunur? İşte cevabı:

Hayalini kurduğunuz hedeflere ulaşmanın sırrını bilmek ister misiniz? Tutarlılık!

Piyangodan çıkan para veya hayatınızı yaşama şeklinizde dünyayı sarsan bir değişiklik yapmak değil. Bu her gün, sizi olmak istediğiniz yere bir adım daha yaklaştıran küçük bir adım atmakla ilgili. Buna finansal iyilik hali denir ve her gün %1 daha iyi olmaya odaklanmakla ilgilidir.

Yüzde 1 daha iyi olmak ne demek?

Her gün yüzde 1 daha iyi olmak, yarın olmak istediğiniz yere bir adım daha yaklaşmak için bugün yapabileceğiniz küçük bir eyleme odaklanmak demek. Bu, her gün (işe yaradıklarını hissetmeseniz bile) bu küçük eylemlere bağlı kalmanız anlamına gelir, çünkü bunların önemli bir şeye dönüşeceğini bilirsiniz.

Ulaşılması imkânsız görünen hedeflere odaklanmak yerine günlük alışkanlıklarınıza odaklanırsanız. Bu süreç zamanla öz disiplin geliştirmenize yardımcı olur.

Her gün yüzde 1 daha iyiye ulaşmanın hayat değiştiren sihri

Yüzde 1 daha iyiye nasıl ulaşacağınızı ölçmek ilk başta zor gelebilir. Bugün bir şeyde dün olduğunuzdan yüzde 1 daha iyi olmakla başlarsınız. Sonra yarın yüzde 2'ye çıkarsınız. Ertesi gün de yüzde 3'e doğru gidersiniz. Bir hafta sonra ise yüzde 7'desinizdir. Ve zamanla bu önemli bir hal alır.

Her gün yüzde1 daha iyi olmak neye benziyor?

İşte her gün yüzde 1 daha iyi olmanın finansal durumunuz, sağlığınız ve genel yaşamınız için nasıl görünebileceğine dair bazı örnekler.

Finansal durumunuz için

 • Maaşınızın en az yüzde 10’unu birikime ayırmak
 • Borcunuz olduğunda borcunuza fazladan para koymak
 • Her gün 10 sayfa da olsa kişisel finansla ilgili bir şeyler okumak

Sağlığınız için

 • Geçen haftadan biraz daha az yemek yemek için dışarı çıkmak
 • Günde 30 dakika egzersiz yapmak
 • Geçen haftaya göre biraz daha az işlenmiş şekerli şeyler tüketmek
 • Biraz daha fazla su içmek
 • İyi bir uyku (en az 7-8 saat)

Hayatınız ve genel üretkenliğiniz için

 • Her sabah sahip olduklarınız için şükretmek  
 • Finansal durumunuz için sabah rutini oluşturmak
 • E-posta, sosyal medya ve kısa mesajların bildirimlerini bir süre kapatma
 • Sevdiğiniz biriyle bağlantı kurmak için günde 5 dakika ayırmak

Nasıl her gün yüzde 1 daha iyi olunur?

Artık her gün yüzde 1 daha iyi olmanın nasıl göründüğüne dair bazı örnekleriniz olduğuna göre, bu uygulamayı kendi hayatınıza nasıl uygulamaya başlayabileceğinizden bahsedelim.

1. “Daha iyi”nin sizin için ne anlama geldiğini tanımlayın

“Daha iyi” herkes için farklı görünür. Peki “Daha iyi” sizin için ne anlama geliyor?

Hedef belirlemek için bir dakikanızı ayırın. Bu soruları yanıtlayarak ideal yaşamınızı hayal edin:

 • Bankada ne kadar paranız var?
 • Nerede çalışıyorsunuz?
 • Boş zamanınızı nasıl geçirirsiniz?
 • Nasıl hissediyorsunuz?

2. Eski alışkanlıklarınızı inceleyin

Sizin için "daha iyi"nin ne anlama geldiğini tanımladıktan sonra, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak için alışkanlıklarınızı incelemenin zamanı geldi. Unutmayın, yüzde 1 daha iyiye ulaşmak, her gün yapılması gerçekten kolay olan, ama yapmaması da gerçekten kolay olan küçük eylemlerde bulunmanızı gerektirir. 

Örneğin, 50 TL’lik bir birikim yapmak, mağazada fazladan 50 TL harcamak, her sabah 10 sayfa kişisel finans kitabı okumak ya da bütün zamanınızı Instagram'da geçirmek de kolaydır… Alışkanlıklarınızı inceleyin ve hedefleriniz için neler yapabileceğinize bakın.

3. Sabırlı olun ve sürece güvenin!

Her gün yüzde 1 daha iyi olmaya odaklanmaya başladığınızda, gerçek bir ilerleme gösterdiğinizi hissetmeyebilirsiniz. Hedefiniz borçlarınızı ödemek veya ikinci bir dil öğrenmek olsun, onlara ulaşırken çok heyecanlanabilirsiniz. Veya ertesi gün uyanabilir ve “Ne anlamı var ki?” diyebilirsiniz.

Ancak yüzde 1 daha iyi olmanın anahtarı, yapmak istemediğiniz zamanlarda bile bu küçük eylemlere bağlı kalmanıza bağlı. 

Unutmayın!

Bileşik getirinin gücüyle hareket edip her gün yüzde 1 daha iyi olmaya odaklandığında bir yılın sonunda 37 kat daha bilgili, 37 kat daha güvenli ve hayalinizdeki hayata 37 kat daha yakın olacaksınız! (1.01365=37.78).

 

Metaverse ile Birlikte Hangi Meslekler Ortaya Çıkacak? Metaverse ile bazı yeni meslekler ortaya çıkacak gibi görünüyor. Peki nedir bu meslekler? İşte yeni metaverse meslekleri:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store