Hayatınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Hiç uyanıp “Hayatımı değiştirmem gerek” diye düşündüğünüz, ancak ne yapacağınızı veya nereden başlayacağınızı bilmediğiniz oldu mu? Rutininizden çıkmak ve hayatınızda değişiklik yaratmak ilk başta zor gibi görünebilir.

Hiç uyanıp “Hayatımı değiştirmem gerek” diye düşündüğünüz, ancak ne yapacağınızı veya nereden başlayacağınızı bilmediğiniz oldu mu? Rutininizden çıkmak ve hayatınızda değişiklik yaratmak ilk başta zor gibi görünebilir.

Ancak bu ipuçlarıyla, istediğiniz değişiklikleri yapmak için daha motive hissedeceksiniz. Tüm potansiyelinizi ortaya çıkarmaya ve hayallerinizin hayatını yaşamaya hazır mısınız?

Gerçekten hayatımı değiştirebilir miyim?

Cevap basit: Evet, kesinlikle yapabilirsiniz! Herkes ne kadar sıkışmış hissederseniz hissedin, hayatınızı değiştirebilirsiniz. Her şey bunu yapma kararıyla başlar. Hayatınızı değiştirmek istiyor musunuz? Yapacağınıza inanın ve bugün başlayın. 

Öyleyse kendinize sormanız gereken ilk soru şudur: Hayatınızla ilgili en çok neyi değiştirmek istiyorsunuz ve neden? Belki de cevabınız “her şey”. Neyi değiştirmek istediğinize dair net bir fikriniz yoksa, bunu anlamanın mükemmel bir yolu tüm düşüncelerinizi yazmak olacak.

Neden düşüncelerinizi yazmalısınız? Çünkü söz uçar yazı kalır… Duygularınızı netleştirmeye yardımcı olur.

  • Zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz?
  • Kiminle vakit geçirirsiniz?
  • İlişkilerinizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
  • Günlük rutininiz ne?
  • Finansal olarak rahat hissediyor musunuz?
  • Hedefleriniz, planlarınız ve hayalleriniz neler? Onlara ulaşmaya ne kadar yakınsınız?
  • Beden ve ruh sağlığınız nasıl?

Neyi değiştirmek istediğinizi belirledikten sonra sıra bir sonraki adıma gelir.

Hayatınızda değişiklik yaratmak için sınırlayıcı inançlarınızı bırakın

Belki tembel olduğunuza veya girişimci bir ruha sahip olmadığınıza karar verdiniz. Ama muhtemelen bu düşünceler sizin düşünceleriniz doğru değil. Bunlar ancak sizi geride tutan, kendi kendinize dayatılan sınırlayıcı inançlardır.

Hayatınızda değişiklik yapmak için sınırlayıcı inançlarınızı bırakmanız gerekecek. Eğer bir kez olsun bunu başarırsanız, kendi gerçek yeteneklerinizi göreceksiniz ve hayallerinizin peşinden gideceksiniz.

Her gün değişim üzerinde çalışın

Hayatınızı bir gecede yenilemek yerine, yavaş yavaş değişmeye söz verin. Bu genellikle büyük bir revizyondan çok daha başarılı bir değişim yaklaşımıdır. Çünkü büyük hedefleri daha küçük hedeflere böldüğünüzde uygulaması daha kolay olur. 

Sabırlı olun

Son olarak, değişim bir gecede olmayacak. Değişiklik yapmaya ne kadar odaklanmış olursanız olun, bu zaman alır. Ayrıca kendinize karşı sabırlı olun ve yolculuğunuzun gelişmesine izin verin. İlk başta, farklı bir şey fark etmeyebilirsiniz, ancak değişim geliyor.

Hedefler belirleyin

Hedefleriniz olmadan hayatınızda değişiklik yaratmak neredeyse imkânsız. Çünkü çalışmak için hedefiniz olmadan hayatın içinde sürükleniyormuş veya zaman kaybediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yani gerçek bir değişim yaratmak için hedef belirleyin. Ve belirledikten sonraki gün hedefinize ulaşmak için kendinize baskı yapmayın. Ayrıca, değişimin zaman aldığını ve küçük adımların sizi olmak istediğiniz yere götürmek için neredeyse her zaman yeterli olduğunu unutmayın. 

Daha sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalın

Egzersiz alışkanlıklarınıza bir göz atın. Çünkü bu küçük değişikliklerin bir dünya fark yaratabileceği alandır. Bu, geliştirmek istediğiniz bir alansa, her gün küçük bir şeyler yapmaya söz verin. Daha fazla su içerek başlayabilir misiniz?

Tabağınıza fazladan bir porsiyon sebze mi ekliyorsunuz? Görünümünüzü değiştirmek, adımlarınızda size biraz daha fazla moral verebilir. Daha sağlıklı yaşam tarzı seçebilir, enerjinizi artırabilirsiniz.

Hayır demeyi bırakın

Kendinizi ilk sıraya koymanın ve hayır demenin yeri ve zamanı vardır. Ama evet demenin de zararından çok yararı vardır. Genellikle farklı bir şey deneme tekliflerini reddeden veya yeni durumlardan kaçınmak için bahaneler üreten biriyseniz, neden daha sık evet demeye başlamıyorsunuz?

Yeni bir şeyler öğrenin

Hayatınızda yapmak istediğiniz belirli bir değişiklikle ilgili olsun ya da olmasın, yeni bir şey öğrenmek, dönüşüm sağlayabilir. Yeni bir şey öğrendiğinizde, yalnızca yeni beceriler kazanmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla güven kazanırsınız. Yeni bir şey öğrenmekten kazandığınız güven, eklemeye devam edebileceğiniz bir yapı taşı gibidir.  Yeni beceleriler öğrenmek gelirinizi artırmanıza da yardımcı olabilir!

Her şeyi yazın

Zihninizi temizlemenin ve gerçekten ne istediğinizi keşfetmenize yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir. Çünkü büyük değişimlere genellikle zor konular eşlik eder. Bu nedenle, dönüşüm yolculuğunuzda bir yol ayrımına geldiğinizde durmak yerine, duygularınızı yazmayı deneyin. 

Hayatınızda gerçek bir değişiklik yapmak için bir finansal plan uygulayın

Para durumunuz hayatımızın her yönünü etkiler. Genel olarak önemli değişiklikler yapmak istiyorsanız işe finansal plan uygulayarak başlayın. Moneye uygulaması kendi finansal planınızı oluşturmanıza yardımcı olacak. 

Kendinizi sevmeyi ve kendinize iyi davranmayı öğrenin

Hayatınızı gerçekten değiştirmek istiyorsanız, kendinizi sevdiğinizden ve ilk sıraya koyduğunuzdan emin olun. Yapamıyorsanız veya bununla ilgili sorunlarınız varsa, kendinize daha iyi davranmaya çalışın. Kafanızın içinde yaşayan, kendiniz hakkında en kötü düşmanınıza söylemeyi hayal bile edemeyeceğiniz olumsuz yorumlar yapan o iç eleştirmenden kurtulun.

İyi Finansal Plan Nasıl Olmalı?Finansal planınızın nasıl görüneceğini görmek için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, işte size kılavuz olarak kullanabileceğiniz finansal plan örneği.

 

Etiketler Değişim
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store