İyi Finansal Plan Nasıl Olmalı?

Finansal planınızın nasıl görüneceğini görmek için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, işte size kılavuz olarak kullanabileceğiniz finansal plan örneği.

Finansal planınızın nasıl görüneceğini görmek için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, işte size kılavuz olarak kullanabileceğiniz finansal plan örneği.

Her yıl gelirinizi artırın

Planınızı kolaylaştırmak için ilk adım gelirinizi artırmak olacak. Daha fazla gelir elde etmeniz daha hızlı birikim yapmanızı sağlayacağı için borcunuzu daha hızlı ödeyebileceğiniz anlamına gelir.

Her yıl gelirinizi artırmak için plan oluşturun. Yıllık ikramiyeleri ve maaş artışlarını hedefinize dahil edebilirsiniz.

Acil durum fonunuz olsun

Acil durum fonu finansal planın en önemli parçalarından biri. Bu para beklenmedik olaylar için birebirdir. Her yıl acil durumlar için biriktirmek istediğiniz miktarı belirleyebilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzu ödeyin

Acil durum fonu oluşturduktan sonraki hedefiniz sahip olduğunuz borçları silmek olmalı. Yüksek faizli kredi kartları paranızı çabucak tüketir, bu nedenle onlardan mümkün olduğunca çabuk kurtulmanız önemli.

Daha erken yapamıyorsanız, borcunuzu ödemek için hedef belirleyebilirsiniz. Yıllık ne kadar ödemeniz gerektiğini belirleyin ve ardından bunu aya bölün. Bu yöntem, önce en düşük bakiyeyi ödemenizi, ardından bu tutarı minimum ödemenize ek olarak ikinci en küçük bakiyeye uygulamanızı ve tüm kartlarınız bitene kadar işlemi tekrarlamanızı sağlar.

Diğer kredileri ödemeye başlayın

Kredilerinizin geri kalanını ödemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bunlar, otomobil kredileri, öğrenci kredileri ve sahip olduğunuz diğer borçları içerebilir. Bütçenizi buna göre ayarlayabilmeniz için planınız sırasında her ay ödemeniz gereken miktarları listelediğinizden emin olun.

Yatırım yaparak paranızı büyütün

Zenginliğe giden yol, paranızın sizin için çalışmasını sağlamak olacak. Bu nedenle yatırım, finansal planınızın bir parçası olmalı. İyi haber şu ki başlamak için çok paraya ihtiyacınız yok.

Bu Para Yerde KalmasınBugünkü Posta Gazetesi köşemde Bireysel Emeklilik Sistemi'nin nasıl işlediğine değindim. Hadi detayları hemen öğrenelim!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store