Kadınlara özel 10 destek

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Türkiye’nin 32 milyon 383 bin kişilik çalışma yaşındaki kadın nüfusunun sadece 11 milyon 79 bini işgücüne dahil. Kadın istihdam oranı ise yüzde 29.4 düzeyinde.

Hem kadının işgücüne katılımını daha da artırmak hem de iş hayatına dahil olamayan kadınların da yükünü hafifletmek için devlet, çeşitli isimler altında kadınlara destek sağlıyor. İşte kadınlara verilen en yaygın 10 hak.

GEBELİK HALİNDE

Kadınlar, hamileyken gece çalışmaya zorlanamaz. Yine hamile veya emziren kadınlar günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz.

DOĞUM İZNİ

Çalışan kadının toplam 16 haftalık doğum izni hakkı var. Çoğul gebelikte bu süre 2 hafta daha fazla. Anne doğum izninde geçen süreler için de devletten para alıyor. Doğum parası 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük doğum parası 12 bin 454 lira. Hamilelikte düzenli kontroller için ücretli izin hakkı bulunan kadın işçi, isterse eğer 6 aya kadar ücretsiz doğum izni de alabilir. Memurlarda ise bu süre 24 ay.

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI

İkiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik, 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 215 lira ödeme yapılıyor.

GÜNLÜK SÜT İZNİ

Kadın çalışanlara bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat süt izni veriliyor. Memur kadınlarda süt izni; ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda ise 1.5 saat.

EMZİRME ÖDENEĞİ

Doğum yapan kadına süt parası da denilen emzirme ödeneği (316 lira) verilir. Bu para 5 yıl içinde talep edilebilir.

YENİ DOĞAN YARDIMI

İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı il müdürlüklerine ve kaymakamlıklara yapılabildiği gibi ‘aile.gov.tr’den de başvurulabilir.

YARIM GÜN İŞ

Anneler; 16 haftalık yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün çalışarak, çalışmadığı mesainin ücretini devletten alabiliyor. Çocuk engelli doğarsa süre 360 güne çıkıyor. Bu hak, çocuk okul çağına gelene kadar geçerli.

ERKEN EMEKLİLİK

Sigortadan sonra doğum yapan anneler, 3 çocuğa kadar çalışmadıkları süreleri borçlanıp toplam 6 yıl (her çocuk için 720 gün) erken emekli olabiliyor. Ayrıca başkasının bakımına muhtaç çocuğuna bakan anneye, prim gününün yüzde 25’i kadar prim ilave ediliyor. Eklenen prim yaştan düşülüyor.

EŞİ VEFAT EDEN

Eşi öldüğü için yalnız kalan, geliri ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara 2 ayda bir 650 lira ödeniyor. Başvuru, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor.

BAKICI PARASI

Çalışan annenin bakıcı parası da devletten. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çalışan annelere her ay 325 Euro (5 bin lira) ‘eğitimli bakıcı’ desteği veriyor. Özel gereksinimli çocuğu olan annelere her ay verilen destek ise 350 Euro’yu (5 bin 450 lira).

Yorumlar
Kalan Karakter 800