Zamanı nasıl verimli kullanabilirsiniz?

Acil olmayan, ancak zamanınızı boşa harcayacak işlerle uğraşmak yerine, zamanınızı korumak için bu yöntemi uygulayın.

Güncelleme:

Zaman en büyük hazine

Aslında hepimiz hayatımızdan zaman verip karşılığında para kazanıyoruz. Bu noktada bizim para kazanmamızı ve hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan en önemli hazinemiz, zaman. Tasarruf etmemiz gereken şeylerin başında da zaman geliyor. Zamandan tasarruf için yapmamız gereken yegane şey ise zaman yönetimi.

Eisenhower Matrisi

Zaman yönetimi hakkında çok sayıda teori var. Bunların en ünlü olanlardan birinin adı ise Eisenhower Matrisi. Eisenhower kim diye merak ediyorsanız söyleyelim, eski ABD başkanlarından biri.

Önem ve aciliyet

Peki bu yöntem nedir? Eisenhower Matrisi’nin temelinde; işleri önem ve aciliyete göre ayırmak yatıyor. Yöntemde işleri tam 4 farklı sıraya ayırıyoruz.

Önem

İnsanların genel eğilimi acil olan işi öne almak, ama çoğu acil iş aslında o kadar da önemli değil. Bazı önemli işler de o kadar acil yapılması gereken işler değil. Yani ikisi de aynı şey gibi algılasak da farklı şeyler.

Hemen yap

Bir şey eğer önemli ve acil ise onu hemen yapmalıyız.

Zamanına karar ver

Bir şey önemliyse fakat acil değilse ne zaman yapacağımıza karar vermeliyiz.

Sonraya bırak

Yöntem önemsiz ve acil olmayan işlere de bir kural belirlemiş. Eğer bir iş hem önemli değil hem de acil değilse bu şeyleri sonraya bırakmanızı tavsiye ediyor. Üzerinizde baskı kurmadan sakin bir zamanda yapmaya bakın diyor.

Başkasına davet

Eğer bir iş acil ama önemli değilse bu işi yapabilecek başka birine vermemizi öğütlüyor.

İş planı yaparken dikkat!

İş planını hazırlarken siz de önem ve aciliyet kriterlerine göre kendi önceliklerinizi belirleyin ve boşa zaman kaybetmeyin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800