Sizi Daha Başarılı Yapacak 7 Meydan Okuma

Başarısızlıklarınızın, kontrolünüz dışında olan bireysel eksikliklerden kaynaklandığına mı yoksa çaba ile düzeltebileceğiniz hatalar olduğuna mı inanıyorsunuz?

Başarılı insanların sorunlara yaklaşımı gerçekten etkileyicidir. Başkalarının aşılamaz bariyerler gördüğü yerlerde, benimsenecek meydan okumalar ve aşılacak engeller görürler. Zorluklar karşısındaki kendilerine güvenleri, diğer birçok akılı kişiyi geride tutan olumsuzlukları bırakabilme yeteneklerinden gelir.

Yapılan araştırmalar başarısızlıklarını kişisel eksikliklerine yoran kişilerde daha fazla depresyon oranı olduğunu, iyimser olan kişilerin ise başarısızlığa öğretici deneyimler olarak yaklaştıklarını ve gelecekte daha iyi yapabileceklerine inandıklarını gösteriyor.

Oxygen Consultancy danışanları tarafından kaleme alınan İK Notları, birçok kişinin aksine başarılı insanların bariyer olarak görmediği 7 konuyu gündeme getiriyor. Gelin detayları birlikte inceleyelim:

1. Yaş 

Yaş gerçekten yalnızca bir sayıdır. Başarılı insanlar yaşın, kim olduklarını ya da neler yapabileceklerini belirlemesine izin vermez. Şüphesiz, insanlar size yaşınız nedeniyle neler yapıp yapamayacağınızı söylemek zorunda hissederler. Onları dinlemeyin. Çünkü başarılı insanlar dinlemezler. Onlar kılavuz olarak kendi isteklerini ve tutkularını takip eder, içinde yaşadıkları bedeni değil!

2. Olumsuzluk

Başarılı insanlar zamanlarını iyi değerlendirerek; işlerin nasıl olabileceğinden ya da olması gerektiğinden şikayet etmek yerine, minnettar olmaları gereken şeyleri düşünürler. Mevcut olan en iyi çözümü bulurlar, sorunun üstesinden gelirler ve devam ederler.

Olumsuzluk başka birinden geldiğinde başarılı insanlar sınırlar koyarak ve kendilerini sorundan uzaklaştırarak kaçınırlar. Şöyle düşünün: Eğer şikayet eden kişi sigara içiyor olsaydı, bütün gün orada oturup pasif içicilik yapar mıydınız? Tabii ki hayır, kendinizi uzaklaştırırdınız. Aynı şeyi olumsuz insanlara da yapmalısınız.

Şikayet edenleri durdurmak için en harika yol, onlara şikayet ettikleri sorunu nasıl çözmeyi düşündüklerini sormaktır. Dikkat edin sual sonrasında ya susacaklardır ya da konuşmayı yapıcı bir yöne çekeceklerdir.

3. Zehirli İnsanlar

Başarılı insanlar basit bir görüşe inanır: en çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınızdır. Yakın tarihe baktığımızda en başarılı şirketlerin bir kısmının muhteşem ikililer tarafından kurulduğunu görürüz. Apple'dan Steve Jobs ve Steve Wozniak aynı mahallede yaşıyordu, Microsoft'tan Bill Gates ve Paul Allen hazırlık okulunda tanıştı ve Google'dan Sergey Brin ve Larry Page Stanford'da tanıştı.

Büyük insanlar tam potansiyelinize ulaşmanıza nasıl yardımcı oluyorsa, zehirli insanlar da sizi kendileriyle birlikte dibe çeker. İster olumsuzluk ister zalimlik veya mağdur sendromu olsun zehirli insanlar ne pahasına olursa olsun uzak durulması gereken stres ve sürtüşmelere neden olur.

Eğer hayatta olduğunuz yerden mutlu değilseniz etrafınıza bakın. Çoğunlukla, sorunlarınızın kökü çevrenizdeki insanlardır. Etrafınıza doğru insanları alana kadar zirve noktanıza asla ulaşamazsınız.

4. Başkalarının Ne Düşündüğü

Başarılı insanlar, başkalarının ne düşündüğünü önemsemenin hem zaman hem de enerjiyi boşa harcamak olduğunu bilir. Bu profildeki kişiler yaptıkları bir şey için iyi hissettiklerinde başkalarının fikirlerinin bunu ellerinden almasına izin vermezler. Başkaları sizin hakkınızda ne düşünürse düşünsün, bir şey kesindir -- asla olduğunuzu söyledikleri kadar iyi ya da kötü değilsinizdir.

5. Korku

Korku, hayal gücünüzden gelen, durağan bir duygudan başka bir şey değildir. Tehlike gerçektir. Neredeyse bir otobüsün altında kalacağınız zaman gelen rahatsız edici adrenalin patlamasıdır. Başarılı insanlar bunu diğer herkesten daha iyi bilir, bu nedenle korkuyu tersine çevirirler. Korkularını yendikleri zaman gelen öforik duyguya bağımlıdırlar. Korkmuş hissettiğiniz için asla hayatta geri durmayın. Size olabilecek en kötü şey halen hayattayken içinizin ölmesine izin vermenizdir.

6. Geçmiş Ya Da Gelecek

Korku gibi, geçmiş ve gelecek de zihninizin ürünleridir. Ne suçluluk geçmişi ne de herhangi bir kaygı geleceği değiştirebilir. Başarılı insanlar bunu bilir ve anda yaşamaya odaklanırlar. Eğer sürekli başka bir yerdeyseniz ve anın gerçekliğini iyi ya da kötü tamamen kucaklayamıyorsanız, tam potansiyelinize ulaşmanız imkansızdır.

Anda yaşamak için iki şey yapmalısınız:

1.     Geçmişinizi kabul edin. Eğer geçmişinizle barışmazsanız, sizi asla bırakmaz ve geleceğinizi yaratır. Başarılı insanlar, geçmişe bakmak için tek iyi zamanının, ne kadar ilerlediğinizi görmek için olduğunu bilirler.

2.     Geleceğin belirsizliğini kabul edin ve kendinize gereksiz beklentiler vermeyin. Şu anda ve burada endişenin hiçbir yeri yoktur. Mark Twain'in dediği gibi "Endişelenmek, sahip olmadığınız bir borcu ödemek gibidir."

7. Dünyanın Durumu

Haberlere baktığınızda savaş, şiddetli saldırılar, kırılgan ekonomiler, batan şirketler ve çevresel felaketlerden oluşan sonsuz bir döngü olduğunu görürsünüz. Dünyanın hızla bayır aşağı gittiğini düşünmek kolaydır.

Ve kim bilir? Belki de öyledir. Ancak başarılı insanlar bunun için endişelenmez çünkü kontrol edemeyecekleri şeylere takılıp kalmazlar. Bunun yerine enerjilerini, tamamıyla onların gücü içerisinde olan iki şeyi yönlendirmeye odaklarlar -- dikkatleri ve çabaları.

Dikkatlerini, minnettar oldukları şeylere verirler ve dünyada olan iyi şeylere bakarlar. Çabalarını, her gün kendi hayatlarını ve çevrelerindeki dünyayı geliştirmeye odaklarlar, çünkü bu küçük adımlar dünyayı daha iyi bir yer yapmak için gereken tek şeydir.

Sonuç: Başarınız, zihin yapınızdan gelir. Disiplin ve odaklanma ile bu yedi engelin, tam potansiyelinize ulaşmanızı asla engellemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800