Müzik satın alma kararını etkiliyor

Alışveriş yapılırken mağazalarda çalınan müziğin alışverişi etkilediğini ve doğru kullanılan müziğin satın alma davranışını artırdığını biliyor musunuz? Peki nasıl?

Güncelleme:

Müşteriyi etkileme aracı

Pek çoğumuz ne gibi bir etkisi olduğunun tamamıyla farkında olmadan müzik dinleriz. Dinlediğimiz müzikler bazen uyarıcıdır, bazen rahatsız edici, bazen de rahatlatıcı olabilir. Tepkimiz her ne olursa olsun dinlediğimiz müzikler, üzerimizde ruhsal zihinsel ve fiziksel etkiler oluşturur. Bunun çoğu zaman farkında olmayız. Müziğin, yüzyıllardır insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler bıraktığı biliniyor. Alışveriş merkezlerinde çalınan müzikler, insanların satın alma kararlarını, mağazada geçirdikleri sürelerini ve ürün seçimindeki davranışlarını etkiliyor. Günümüzde alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda çalınan müzikler, tüketiciyi etkilemek amacıyla kullanılıyor.

Müzik birçok davranışı etkiliyor

Alışveriş yaparken çalınan müziğin çoğu zaman farkında olmadığımızı söyleyen Müzik Psikolojisi Uzmanı Çağın Mert Öğüt, o anda “Şu anda müzik çalıyor mu?” diye sorulduğunda bir anda cevap verilemeyeceğini aktardı. En son gidilen alışverişin düşünüldüğünde, orada müzik çalıp çalmadığının farkında olunmadığını vurgulayan Öğüt, alışveriş yapılan yerlerde arkadan devamlı bir müziğin geldiğini ifade etti. Mert Öğüt, “Özellikle ünlü alışveriş merkezlerinin ya da markalaşmış mağazaların kendi kullandıkları belirli müzikler vardır. Bunlar arkadan devamlı dinletilir. Biz çoğu zaman bunun farkında olmayız. Müziğin bizim birçok davranışımızı etkilediğini biliyoruz. Alışveriş davranışı da bunlardan birisi. Bir kişi alışveriş yaparken mümkün olduğunca rahat olması ve dikkatinin yaptığı alışverişte olması, orada aldığı ürünlerle kendini özdeşleştirmesi gerekir. Hatta daha da abartırsak, aldığı ürünün ona vereceği hayalleri düşünmesi ve aldığı ürünün ona kendini daha iyi hissettirmesi gibi kavramlarla meşgul olması bu sektörde satış yapan kişilerin hedeflediği konulardan bir tanesidir. Müziğin bu şekilde seçilmesi de aslında bir noktada buna hizmet eder diyebiliriz” diye konuştu.

Çalınan müzik alışverişi etkiliyor

Alışveriş merkezlerinde çalınan müziklerin tekrarlayıcı müzikler olduğunu söyleyen Müzik Psikolojisi Uzmanı Öğüt, müziklerin anlamasının basit, zihni yormayan ve içinde söz barındırmayacak şekilde seçildiklerini dile getirdi. Alışveriş merkezinden çıktığımızda orada çalınan melodiyi istemsiz olarak tekrar ettiğimizi bildiren Öğüt şunları belirtti;

“Bu yine aynı şekilde bizim beynimizi yormayan, bizi rahatlatan tonlarda uyumlu aralıklarda seçilmiş müzikler oluyor. Devamlı başa dönme hissiyatı olduğu için bir bütünlük algısı içinde olunuyor. Bu durumda bize kendimizi daha iyi hissettiriyor. Alışverişe daha fazla konsantre olmamızı sağlıyor. Biz konsantre oldukça alışverişimize de daha fazla yönelmiş oluyoruz. Aynı zamanda başka bir etki olarak doğru kullanılan ve basitçe akılda kalan müzik, alışveriş merkezinden çıktığımızda hala söylemeye devam ettiğimiz ve beynimizde dönen kulaklarımızda tekrar eden bir şarkı olur. Bu da marka değerini yükselten ve bizi tekrar o alışveriş merkezine yönlendiren faktörlerden birisi olur.”

Dikkat dağılımını engelleyen en güzel yöntem

 Müzik çalmayan bir ortamda dikkatimizi dağıtacak birden fazla etkenin olduğuna da dikkat çeken Çağın Mert Öğüt, “Hiç müzik olmayan bir ortamda etrafta, öksürme sesleri, yan reyondaki dedikodu yapan kişiler, bir arka reyondaki tartışan çift ve karşıdaki ağlayan çocuk hepsi kulağımıza batacaktır. Bunlar dikkatimizi dağıtan faktörlerdir. Bunu azaltmak için müzik güzel bir yöntemdir. Arkadan bizi rahatsız etmeyecek, hatta orada olup olmadığını fark etmeyeceğimiz bir desibelde verilen müzik, bu gürültüleri engeller” şeklinde konuştu.
 

Yorumlar
Kalan Karakter 800