Kariyer yolunda bu yanlışlardan kaçının

Kariyer yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İşte en çok dikkat edilmesi gereken davranışlar...

Güncelleme:

Toplantılara hazırlanmamak

Sadece sunum yapacağınız toplantılara hazırlanmak büyük bir yanlış. Size sunum yapılacağı zamanlar da hazırlığınız olmalı. Konu hakkında bilginiz ne kadar az olursa, o kadar yanlış değerlendirme yaparsınız. Hem soracağınız sorular için de ön çalışma yapmalısınız.

İhtiyacınız olduğunda yardım istememek

Yaptığınız işte emin olmadığınız adımlar için iş arkadaşlarınızdan yardım almaktan çekinmeyin. Yanlış yapma riskini almaktansa, sorunu paylaşın ve iş arkadaşlarınızla aranızdaki bağları kuvvetlendirin. Emin olun yardım etmek çalışma arkadaşlarınızın motivasyonunu da arttıracaktır.

Ofisteki davranışlara dahil olmak

Ofiste çalışanlar arasında bazen gerginlikler olabilir. Sizinle ilgisi olmayan olaylara uzak durmayı tercih etmelisiniz. Bir taraf seçmek zorunda kalmayın, yorum yapmaktan kaçının. Ofiste huzur için bu çok önemli.

İsteneni yapmakla yetinmek

Kariyerinizde yol kat etmek istiyorsanız sadece sizden bekleneni yapmakla kalmayın. Üstüne koyabildiğiniz her şey dikkat çeker ve takdir toplarsınız. Uzun vadede ise beklenmedik kariyer sıçramaları için hazırlık yapmış olursunuz.

Özel hayatı iş yerinde konuşmak

İşyerinde samimi arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Ama özel hayatınıza dair çok fazla sır paylaşmamaya dikkat edin. Çok özel şeyler olduğunda ve bunları biriyle paylaşma ihtiyacı hissettiğinizde, önce iş dışı arkadaşlarınızı aramayı deneyin.

Hatalardan ders almamak

Hepimiz hata yapabiliriz. Hata yapmaktan korkmayın ama yaptığınız hatayı tekrarlamak kabusunuz olsun. Aynı yanlışları tekrar tekrar yapmanız işinizi önemsemediğinizi ya da o işi yapabilecek deneyime sahip olmadığınızı gösterir.

İşten kötü ayrılmak

Çalıştığınız yerde sonsuza kadar kalmak zorunda değilsiniz. Başka bir işe çeşitli sebeplerle geçmeniz mümkün. Bunlar iş ile ilgili ya da kişisel olabilir. Ama eski işyerinizden ayrılırken sakın köprüleri yakmayın. Aranızda hoş olmayan konuşmalar geçmiş olsa bile kötü veda etmek zorunda değilsiniz. Zaten ayrıldıktan sonra muhtemelen birbirinizi eskisi kadar sık görmeyeceksiniz, neden kötü hatırlanmak isteyesiniz ki?

Yorumlar
Kalan Karakter 800