Birikim yapmaya engel olan hatalar

Birçoğumuz, birikim yapmanın önemini anlıyoruz ancak gelir kısıtlılığı, birikim alışkanlığının olmaması veya beklenmedik harcamalar gibi nedenlerle birikim yapmada zorluklar yaşıyoruz. İşte yapılmaması gereken hatalar...

Güncelleme:

Ne için birikim yaptığınız belli mi?

Sorun: Ne için para biriktirdiğinize dair kararlı olmadığınızda, kenara para ayırmaya öncelik vermek zordur. Hangi hedef için uğraştığınızı bilmek sizi birikim için teşvik eder. Yıllardır hayalini kurduğunuz seyahat için para biriktirdiğinizi düşününce, aniden gelen dürtüsel harcamalardan vazgeçmek daha kolay olur.

Çözüm: Finansal hedefler belirleyin. Bu hedefiniz, başkalarının sizin istemeniz gerektiğini düşündüğü şeylere değil, gerçekte ne istediğinize dayansın.

Hesapları ayırın

Sorun: Hiç dürtüsel harcamalarınızı ödeyebilmek için biriktirdiğiniz parayı kullandınız mı? Beklenmedik bir masrafı karşılamak için yatırımlarınızdan çekilmek zorunda kaldınız mı? Eğer öyleyse, muhtemelen birikimlerinizi yeterince iyi saklamıyorsunuz demektir.

Çözüm: Birikimlerinizi günlük banka, ödeme işlemlerinizi yaptığınız yerden ayrı tutun. Her bir birikim hedefi için bireysel hesaplar yapın.

Önce kendinize harcayın

Sorun: Birikim, yatırım yapmak için ayın sonunu beklerseniz muhtemelen o para hiç biriktirmez. 

Çözüm: ‘Önce kendinize ödeyin.’ Maaşınız elinize geçer geçmez hedefiniz için birikim yapın. Ne kadar birikim yapacağınıza önceden karar verin ve otomatik olarak hesabınıza gönderin. O parayı yatırımla değerlendirin. Enflasyon karşısında koruyun.

Doğru miktarda birikim yapın

Sorun: Günlük harcamalarınızı karşılamak için birikim hesabınızdan para çekmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bütçenize uygun birikim oranı belirlememiş olabilirsiniz.

Çözüm: Her ay gerçekçi olarak ne kadar birikime ayırabileceğinizi hesaplayarak kendinizi hedefleriniz için başarıya hazırlayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800