Başarının en büyük anahtarı planlı olmak

Plan yapmak, yaşamın her alanında öncü olmanın ve bir sonraki adımı öngörebilmenin temelidir. İş dünyasında sistemli olmak ise başarının kapısını aralayan en önemli anahtardır.

Güncelleme:

İş kuracaklar, şirket kuruluş sürecinden önce, kuruluştan sonra nasıl davranacağını planlamalı. Örneğin:

Olası rakipleriniz kimler, onlar benzer ürünleri hangi fiyattan satıyor, sizin ürününüz ile onların ürünleri arasında ne gibi benzerlikler var ve ne gibi farklılıklar var... Sizin ürününüzün diğer rakiplerinize karşı ne gibi avantajları var, rakiplerinizin size karşı ne üstünlükleri var... Hepsi ile ilgili detaylı araştırmalar yapıp not alın. İleride bu planlı çalışmanın meyvelerini toplayacaksınız.

Vergi

Planlarınızı yaparken devletimizin iş sahiplerine sunduğu fırsatları da hesaba katın. Kamu kuruluşlarının, özel firmaların sunduğu hibe ve teşvikleri değerlendirin. Çoğu teşvik için yeni iş kurmanız şart değil kurulu olan firmalar da faydalanabiliyor.

Pazarlama planları oluşturun

Ürününüzü hangi kanallardan satacaksınız, bu kanallarda reklam için ne kadar para harcarsanız hedef kitleye ulaşabilirsiniz? Bu sorulara cevap bulduktan sonra kendinize alternatif planlar da yapın.

A olmazsa B kanalından satışa devam ederim, C kanalından tanıtım yaparım gibi alternatifler sizin ve işletmenizin zor anlarda da ayakta kalmasını hatta büyümesini sağlar.

Çalışan mutluluğunu hesaba katın

İster yeni bir iş yeri kuruyor olun, isterseniz de on yıllık bir firmanız olsun önemli değil. İyi bir ekip sizi zirveye ulaştırabilir. İyi bir ekip için de iyi şartlar sunmak önemli bir kriter.

Yorumlar
Kalan Karakter 800